Bir Zamanlar Efsane Olan 15 Eski Sosyal Medya Mecrası

Günümüzde toplumsal medya ve internet hayatımızın her alanında tesirini göstermekte. Sıkı bir toplumsal medya kullanıcısı olmasanız bile, Vine, Google Plus yahut MySpace üzere sosyal medya devlerini hatırlasınız. Bir vakitler milyonların kullandığı bu toplumsal medya platformları artık ortamızda değiller.

Fakat tarihe karışan sosyal medya mecraları bunlarla hudutlu değil. Gerek yanlış siyasetlerin sonucu, gerekse de rakiplerine karşı üstünlüklerini kaybetmeleri sonrasında birçok toplumsal medya platformu sahip oldukları kullanıcı kitlesini muhafazaya başaramıyor ve vakitle yok oluyor. 

Vine, MySpace üzere bir vakitler efsane olan toplumsal medya platformları:

Vine 

6 saniyeye dünyaları sığdırarak kullanıcıların yaratıcılıklarının sonlarını zorlayan bu uygulama, 16 aralık 2016 yılında yaratıcısının fişini çekmesiyle ortamızdan ayrıldı. Ancak görünüşe nazaran kullanıcılar Vine uygulamasının yerini doldurmakta kararlıydılar. Bilhassa son vakitlerde tanınan olan tik tok, bir nevi günümüzün vine uygulaması olarak kullanılmakta.

Google Plus

2011 yılında Google’ın mevcut toplumsal ağlara rakip olarak piyasaya sürdüğü Google Plus, aslında YouTube, Gmail üzere servisleri tek bir çatı altında toplamayı amaçlamaktaydı. 

Takvimler 2 Nisan 2019’u gösterdiğinde ise Google Plus kullanıcılara büsbütün elveda dedi. Google buna sebep olarak istedikleri potansiyele ulaşamadıklarını münasebet gösterse de, 8 Ekim 2018’de yayınlanan Wall Street Journal’da yüz binlerce Google Plus kullanıcısının bilgilerinin açığa çıkması değerli bir rol oynadı.

MySpace

2005-2008 yılları ortasında dünyadaki en büyük toplumsal ağ unvanına sahip olan MySpace, 2008 yılında Facebook’un dünya genelinde popülerliğe ulaşması ile bu unvanını kaybetti ve MySpace için her şey daha da berbata gitmeye başladı.

 Son olarak şirketin 2015 yılından evvel bulunan, 50 milyon müzik ve 12 yıllık birikimden oluşan tüm bilgileri kaybettiğini açıklaması ile site kullanıcıların gözünde düzgünce inanç kaybetti.

Hi5

Yine 2000’li yılların ortalarında son derece tanınan bir toplumsal ağ olarak karşımıza çıkan Hi5, 2009 yılında Facebook’un artan popülerliğinin öteki bir kurbanı oldu. Facebook’un sahip olduğu popülerliğe karşı evvel bir oyuncular için toplumsal platforma dönüşen site, bu alanda da istediği başarıyı elde edemeyince bir izdivaç platformuna dönüşmeyi denedi. Ancak tekrar de istenilen başarıyı yakalayamadı.

Yonja

Yerli ve ulusal Tinder’ın web versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz Yonja, bu topraklarda kurulan ve kullanıcılar ortası çöpçatanlık amaçlı kullanılan bir web sitesiydi. İnternet üzerinden flört olayının yeni başladığı periyotlarda epeyce tanınan olan bu web sitesi, artık akşam 6’dan sonraki ufak bir anadolu kasabasını andırır hale geldi.

Hocam.com

2005 yılında yayın hayatına başlayan Hocam.com, 13 yıllık yayın hayatından sonra 2018 yılında kapandı. Öğrencilere açık olan üyelik onay sürecine sahip olan site, siyasi tartışmaların geçtiği bir yer olsa da Odtü’nün Yonja’sı olarak da bilinmekteydi. 

Friendster

2002-2004 yılları ortasında 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşan birinci toplumsal ağlardan birisi olan Friendster, 2003 yılında Google tarafından yapılan 30 milyonluk teklifi reddederek tarihinin en büyük yanlışını yaptı. Son derece kolay mekaniklere sahip site, yeni arkadaşlar edinmek, iletileşme ya da toplumsal aktiviteleri paylaşmak için kullanıyordu. Ama MySpace’in daha geniş bir kullanıcı kitlesi inşaa etmesi üzerine site eski popülaritesini bir daha yakalayamadı.

Bebo

Kuruluşundan yalnızca 9 gün sonra 1 milyon kullanıcıya ulaşan Bebo, kesimde istenilen farkı yaratamadığı için kaybolmaya yüz tuttu. Bir kaç defa el değiştirdikten sonra eski sahibi tarafından satın alınan web sitesi, rastgele bir atılım yapamadı.

Orkut

Her ne kadar kurucusu bir Türk de olsa, Orkut Hindistan ve Brezilya’da ulaştığı popülerliğe ülkemizde bir türlü ulaşamadı. İsmini kurucusu Orkut Büyükkökten alan site, kurucusu tarafından Facebook yokken Orkut vardı halinde anılmaktadır. Orkut’un üye sayısı olarak Facebook’un gerisine düşmesi ile Orkut Büyükökten yeni projesi olan Hello’ya başlama kararı aldı.

DailyBooth

Instagram gibisi fotoğraf paylaşma ağı olan DailyBooth, Instagram uygulamasının markette yerine almasından 1,5 sene kadar evvel kuruldu. 2009 yılının Şubat ayında kurulan site, Eylül 2009 ayında 1 milyonuncu fotoğrafına ulaştı. Ama 2012 yılında site grubunun Airbnb’nin grubuna dahil edilmesi ile DailyBooth ortalıktan kayboldu.

Friendfeed

2007 yılında, bir küme eski google çalışanı tarafından kurulan bir toplumsal ağ olan FriendFeed Facebook tarafından 15 milyon dolar nakit ve 32 milyon dolarlık pay karşılığı satın alınarak Facebook tarafında yavaşça sindirilerek 2015 yılında kapatıldı.

iTunes Ping

Müzik odaklı olan iTunes Ping, kuruluş aşamasında Apple üzere güçlü bir şirketin teşebbüsü olmasından faydalansa da istenilen başarıyı bir türlü gösteremedi ve 2012 yılında uygulamalara entegre edilerek kapatıldı. 

Meerket

Son derece inovatif bir biçimde yayın hayatına başlayan Meerket, canlı yayınların hayatımıza girmesine sebep olan en değerli sitelerden birisiydi. Ancak Twitter ve Facebook üzere devlerin bu mevzuda attığı adımlar maalesef Meerket’in sonu oldu.

Ask.fm

Bir vakitlerin en çok kullanılan anonim soru sorma sitelerinden Ask.fm artık eskisi kadar tanınan değil. Bunun esas sebeplerinden birisi de daha çağdaş bir tasarım ile karşısına çıkan Curioscat.me isimli anonim soru sorma sitesi. 

Connected2.me

Başka bir Türk teşebbüsçü tarafından kurulan ve anonim olarak beşerlerle sohbet edebileceğiniz bir site olan Connected2.me 2013 yılındaki şaşalı devrini arar oldu. Geçtiğimiz yıllarda web sitesi kısmını devre dışı bırakarak uygulama üzerinden kullanıcıların kullanımına sunuldu. Birebir vakitte dahauluslararası bir çizgiye çıkmayı deneyen sitenin pek de başarılı olduğu söylenemez.

Bir vakitler milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen, hatta birçok mevzuda birincileri yaşatan bu siteler, yeni alternatiflerin çıkması ve çağdaş çağa ayak uyduramadıkları için ya yok oldular ya da popülerliklerini kaybettiler. Ancak insanların paylaşma duygusu eskisinden hiçbir şey kaybetmedi.

Başa dön tuşu