Yeni Yerli Sosyal Platformu: Yazzbee

Günümüzün toplumsal medya zamanı olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu alanda atılım yapmak isteyen birtakım Türk teşebbüsçüler ve mühendisler de yerli bir toplumsal medya platformu geliştirdi: yazzbee. Twitter ve Instagram’ın özelliklerini birleştiren platform iki ayda da 200 bin kullanıcıya ulaşmayı başardı.

İçerisinde spordan borsaya kadar 24 farklı mevzu başlığının bulunduğu platformun amacı bu yılın sonuna kadar 1 milyon, 2020 sonuna kadar ise 20 milyon kullanıcı sayısına ulaşmak. Ayrıyeten şirket, 2022 yılından sonra da platformu halka açmayı amaçlıyor.

Türkiye birinci 10’da

Platformun kurucusu olan Arif Ünver, AA’ya verdiği röportajda ülkemizde 50 milyon toplumsal medya kullanıcısı olduğunu, tanınan toplumsal medya platformlarının hepsinde kullanıcı sayısı ve etkinliği bakımından birinci 10’da olduğunu söz etti.

Sosyal medya platformlarında birçok sıkıntıya sebep olan bot hesaplar konusuna da değinen Ünver, “Bot hesaplar bilgi kirliliği yaratmak ve palavra bir haberin yayılması için de kullanılıyor. Bunlar çok hassas mevzular. Bu yüzden her hafta bot hesap paklığı yapıyoruz.” dedi.

5 milyon dolar harcandı

Ünver, platformda 100’ün üzerinde mühendis, istatistikçi ve tasarımcının çalıştığını aktarırken sunucu altyapısının ve bilgilerin Türkiye’de depolandığını da belirtti. Ünver ayrıyeten platformun yayılım siyasetinde Balkanlar, Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, İran, Rusya ve Orta Doğu’nun yer aldığını, bu bölgelerde 283 milyon toplumsal medya kullanıcısı olduğunu söz etti.

Bu platform için 5 milyon dolar harcama yaptıklarını söz eden Arif Ünver, sitenin şu an bir milyondan fazla kullanıcıya hizmet verebileceğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Şu anda 2019 sonuna kadar olan gayemiz 1 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısına çok rahat hizmet verebilecek kapasitedeyiz. Bu şu demek değil, burada 20 milyon kişi hesap açıp kullanamaz mı? Kullanabilir. 20 milyon kullanıcınız varsa bunların hepsi eş anlı kullanmıyor. Değerli olan burada eş anlı kullanıcıya verebileceğiniz hizmetin kapasitesi. Türkiye'deki faal olarak toplumsal medya kullanımına hizmet verecek kapasitede bir altyapımız var. Gereksinime binaen saatler içerisinde katlanabilecek modüler bir altyapıya sahibiz.”

Yenilikler

Instagram ve Twitter’ın harmanlanmasıyla ortaya çıkan yazzbee’de paylaşımı yoruma kapatma, kategori takip etme ve beğenmeme butonu üzere yenilikler bulunuyor. Ünver, bu mevzuyla ilgili olarak ise şunları lisana getiriyor:

“24 tane mevzu başlığı belirledik. Beşerler illa kişi takip etmek zorunda değil. Kimisi spora kimisi teknolojiye kimisi kültüre kimisi siyasete, herkesin ilgi alanı farklı… Kimisi de eş vakitli olarak 3-4 mevzu başlığına ilgi duyabilir. Husus başlıklarını kişi muamelesi görerek 'takip et' butonuna basar ve o kategoride paylaşılan her şeyi görebilir. Tıpkı vakitte spora ait bir paylaşım yaparken içeriği yazdıktan sonra spor kategorisini seçerse o paylaşımı yalnızca kendi takipçileri değil, kategoriyi takip edenler de görebiliyor. Bu çok önemli bir inovasyon, en kıymetli ayrıcalığımız.”

Twitter’dan beğenmeme ve yoruma kapalı paylaşımla ayrıştıklarını belirten Ünver, “Twitter'da bu yok. Beşerler paylaşımlarını yoruma kapalı olarak yapabilsin, seslerini duyursunlar. Bu türlü bir özgürlük koyduk. Ayrıyeten 'beğenmeme' butonumuz var. Burada da toplumun hassasiyetlerini dikkate alarak beğenenlerin kim olduğunu gösterirken, beğenmeyenlerin kim olduğunu göstermiyoruz. Hem yeni jenerasyon hem de özgürlükçü bir toplumsal medya platformuyuz” dedi.

Yazzbee’nin güvenilirliğiyle ön plana çıkmasını istediğini söyleyen Ünver, “Geleneksel toplumsal medyada oluşmuş bot hesaplara ve balon hareketlere müsamaha göstermeyeceğiz. Klâsik toplumsal medyada önemli bir deformasyon ve dejenere ortam var. Buradan sıyrılıp prestijimiz, sterilizasyon ve etik prensip üzere özelliklerle öne çıkma niyetindeyiz. Çocuğunuz Yazbee'yi açtığı vakit gönlünüz rahat bir biçimde 'Yazbee'ye mi bakıyor, bir şey olmaz' diyebileceksiniz. Yani etik prensip çok değerli. Reyting olsun, rant sağlayalım diye toplumun genel sonlarını zorlayan her tıp hesap ve paylaşıma titizlikle müdahale etmeye çalışıyoruz. 100 milyon kullanıcımız olacağına 10 milyon nitelikli kullanıcımız olsun. Toplumsal medyada cümbüş ve mizah da olacak ancak eğitici de olsun. Yani beşerler eğlenirken bir şeyler de öğrensin. Sanal alemin en gerçekçi platformu olmak istiyoruz. Yazbee ismi geçince, 'Burada paylaşıldıysa doğrudur.' denmeli. İşin nicelik değil nitelik tarafındayız.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu