Biri Hariç Tüm Türk YouTuberları Geçen Kanal: Prenses Elif

YouTube sahiden de garip bir yer. Farklı kitlelere hitap eden pek çok içerik var. Kaliteli, öğretici, orjinal ve eğlenceli içeriklerin sayısı hayli az. Bunun en büyük delili ise Prenses Elif üzere kanallar. Daha evvel YouTube tarafından kapatılan Salih Reyiz’in Dünyası ile benzeri içeriklere sahip olan Prenses Elif’in tüm görüntüleri milyonlarca görüntülemeye sahip.

Bugün sokağa çıksanız ve enteresan bir olayı kayıt altına alsanız YouTube’da viral olma bahtınız, bir kamyon samanda kürdanı bulmak kadar düşük. Lakin bir biçimde Prenses Elif isimli kanalın arkasındaki aile bu döngüyü kırmış durumda. Üstelik Elif’in anne ve babası son derece sıradan görüntüler ile yıllardır bunu yapıyor. 

Toplamda 4.6 milyar görüntüleme alan Prenses Elif ne kadar para kazanıyor?

YouTube’da farklı kategorilerdeki görüntülerin her biri farklı gelir oranlarına sahip. İzlenme sayısı tek kriter değil. Reklam gösterimleri, görüntünün toplam izlenme müddeti üzere etmenler de işin içine giriyor. Prenses Elif kanalı ise YouTube’daki tahminen de en düşük gelir oranına sahip olan eğlence kategorisinde yayın yapıyor. 

Bu bilgilere nazaran net bir sayı söylemek güç ancak Prenses Elif kanalı, Elif ve ebeveynlerine ayda 20 bin ila 350 bin dolar ortasında gelir sağlıyor. 6 yaşındaki Elif’in durumdan haberi bile olmadığı ortada. Hasebiyle yaptıkları her türlü aktifliği, aktiviteyi anne ve babası içeriğe dönüştürüyor.

Prenses Elif havuzda, saklambaç oynarken, otelde, kardeşi Berkay bebek ile sokakta ve elhasıl aklınıza gelebilecek her yerde çekilmiş içeriğe sahip. Tüm bu görüntüler Prenses Elif’in izlenme sayılarını üstlere çekiyor.

Daha evvelce kapatılan Salih Reyiz’in Dünyası, hâlâ faal olarak izlenen Oyuncak Oynuyorum üzere kanalların hepsi misal yapıya sahip. Olabildiğince çok sayıda görüntü, o kadar çok izlenme manasına geliyor. 3 yıldır etkin olan Prenses Elif izlenmek için bu fırsattan istifade eden bir kanal. 

Nasıl bu kadar izlendiğini anlamakta zahmet çekebileceğiniz Prenses Elif görüntüleri:

YouTube’daki oyuncak ve gibisi çocuk kanallarının popülerliği arkasındaki en değerli neden ebeveynler. Çocuklarının ellerine telefon ve tableti verip bir köşede YouTube çukuruna emanet eden anne ve babalar için içeriklerin ne anlattığı hiç değerli değil. Çocuk eğlensin ve memnun olsun kâfi.

Prenses Elif bu kümeden sıyrılıyor ancak kelam konusu çocuk içeriklerinde cinsellik ve şiddet ögeleri çokça yer alıyor. Prenses Elif’in görüntülerinde ise tüm anlarını kameraya kaydeden bir aile var. Hakikaten rastgele bir aile bu görüntüleri kaydetse bu kadar izlenmeyecekleri ortada.

Prenses Elif’in görüntülerinin hepsi yoruma kapalı durumda. Birebir vakitte görüntü açıklamalarında İngilizce ve Rusça’ya çevirilmiş kopya metinler bulunuyor. Bu da Elif’in yalnızca Türkiye’den değil tüm dünyadan izlenme elde ettiğini gösteriyor. Yabancı çocuk kanallarına misal bir yükseliş görüyoruz. 

Yine de Prenses Elif’in birtakım görüntüleri potansiyelinden çok daha fazla izlendiği için gayri resmi hileler uygulandığı da söylenebilir. Niteim elimizde net bir delil olmadığı için kesin yargılarla hususa yaklaşmamız güç. 

Enes Batur 5,3 milyar, Prenses Elif 4,6 milyar izlenmeye sahip:

11 milyon aboneye sahip Enes Batur, YouTube Türkiye’nin en kalabalık kanalı. Prenses Elif’in ise 3 milyon abonesi var. Buna karşılık olarak Enes Batur toplamda 5,3 milyar, Prenses Elif ise 4,6 milyar izlenmeye sahip. Bu sayıların YouTube açısından hiç latifesi yok. 

Zira YouTube, içerik kalitesi ne olursa olsun kullanıcıların daha fazla vakit geçirmelerini sağlayan her şeye göz yumuyor. Kimi sınırlamalar bulunsa da Prenses Elif üzere kanalların göz gerisi edilebildiğini görüyoruz. Bakalım ilerleyen günlerde nelerle karşılacağız. Şayet sizin de misal halde gözünüze takılan değişik kanallar varsa, yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu