Bitcoin, Yasa Dışı İşlemlerde Ne Kadar Kullanılıyor?

Kripto para ünitelerinin babası olarak kabul gören Bitcoin, son devirlerde inişli çıkışlı grafikler çiziyor. Uzun vakittir eski bedelinin yakınlarına bile yaklaşamayan Bitcoin, son vakitlerde yeni yatırımcı da bulamıyor ve bu durum, Bitcoin'in yükselmesini engelliyor. Bitcoin borsasında durumlar ziyadesiyle karışıkken, yapılan son araştırma, kripto para üniteleriyle ilgili başları karıştırdı.

Kripto para üniteleriyle ilgili olarak araştırmalar yapan Chainalysis, bu sefer genelde yasa dışı süreçlerin gerçekleştiği Deep Web konusunu inceledi. Deep Web'in daha derin kısmı olan Dark Web üzerinde kripto paraların ne kadar kullanıldığını araştıran şirket, çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Chainalysis tarafından yapılan araştırmalara nazaran yalnızca 2019 yılında Dark Web'de 515 milyon dolarlık süreç Bitcoin üzerinden yapıldı. Bu süreçlerin neler olduğu bilinmemekle birlikte, yıl sonuna kadar bu ölçünün 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten şirket yetkilileri, şu an Dark Web'de yasa dışı süreçlerin yalnızca yüzde 1'inde Bitcoin kullanıldığını, 2012 yılında bu oranın yüzde 7 olduğunu açıkladılar.

Şirket ayrıyeten, Dark Web'de en çok hangi para ünitesinin kullanıldığını anlamak için de bir öteki araştırma yaptı. Yapılan bu araştırmada ise Dark Web'e erişerek burada çalıntı kredi kartı bilgileri yahut uyuşturucu unsur almak isteyen şahısların en çok Bitcoin ve Monero'yu tercih ettiği sonucuna ulaştı. 

Başa dön tuşu