Apple’dan Botlara Karşı Yeni Bir Sistem Duyurusu

Apple, gizlice yeni taşınabilir, masaüstü ve internet servisi hesabı açmaya çalışan botlara karşı yeni bir tedbir geliştiriyor. Firmanın Gerçek Kullanıcı Göstergesi isimli bu aracı, hesap açıldığı anda bot olup olmadığını tespit edebilecek.

WWDC’de firmanın gerçekleştirdiği Platforms State of the Union isimli aktiflikte duyurulan özellik, botlarda insanlardan daha dengeli olan birtakım özellikleri inceleyecek. Daha sonra da uygulama geliştiriciyi durumdan haberdar edecek. Böylelikle uygulama geliştiriciler botlarla gayret edebilecek.

Etkinlikte konuşan Apple sözcüsü, aygıt üzerindeki bilgiyi kullanarak aygıtın olağan formda hareket edip etmediğinin belirleneceğini söyledi. Aygıtlar, Apple’a özel bilgileri göndermeden bir bedel oluşturuyor. Bu bilgiler ve elde edilen paha nazaran kullanıcının gerçek mi bot mu olduğu aşikâr olabiliyor.

Apple’ın bu kıymeti nasıl ortaya çıkardığı bilinmiyor, bilhassa de girilen bilgileri çapraz olarak sorgulamadığını göz önüne aldığımızda iş yeterlice içinden çıkılmaz hale geliyor. Yeniden de birkaç ihtimal var. Aygıt, muhakkak alanların ne kadar süratli doldurulduğuna, email doğrulama suratına ya da doldurulan alanlardaki bilgilere nazaran bu mevzuda kıymetlendirme yapabilir.

Tam olarak nasıl çalıştığından bağımsız olarak yeni özellik, internet üzerinde gezen ve geçersiz hesaplar açan botlara karşı değerli bir avantaj sağlayabilir. Kuşkulu ya da geçersiz süreçleri belirlemekte başarılı olması durumunda bu özelliğin internetin dört bir yanına yayılabilmesi de mümkün. CAPTCHA’lar hali hazırda geliştikçe gelişiyor. Yapay zeka geliştikçe botlara karşı daha başarılı bir çaba ortaya çıkıyor.

Botlar, internetin iktisadına önemli ziyanlar veriyor. Gerçek beşerler ile botların aktiviteleri karıştıkça reklamlar verimsiz hale geliyor, erişim sayıları ve göstergeler anlamsız hale geliyor.

Facebook, Twitter üzere toplumsal medya siteleri şimdiden kendi yapay zekalarını oluşturmuş durumda. Bu yapay zekalar gün geçtikçe daha da uygun hale geliyor. Tekrar de botların sayıları gitgide artıyor. Facebook, geçen üç ayda 2.2 milyar geçersiz hesabı engellediğini duyurmuştu. Sayısı daima olarak artan botlar, hem tahlil yapmayı hem de internet reklam hizmetlerini verimli kullanmayı zorlaştırıyor.

Apple’ın yeni özelliğinin bu noktada kıymetli bir muvaffakiyet sağlayıp sağlamayacağı şu anda bilinmiyor. Firma, özelliğin yalnızca iOS uygulamaları için değil, watchOS, tvOS, tvOS one, macOS ve internet için de kullanılabilir hale getirecek.

Başa dön tuşu