BKM Express’in Kapanacağı Tarih Açıklandı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 21 Haziran 2012’de BKM Express isimli dijital cüzdan uygulamasını devreye sokmuştu. Daha sonra da Rekabet Kurumu bu hizmetin sonlandırılması kararını almıştı. 

30 Mayıs 2019’da alınan karar çerçevesinde, BKM’ye 2016’da tanınan muafiyet geri alınmıştı. Şirketin 60 gün içerisinde hizmetlerini sonlandırmasını gerektiren karar, Rekabet Heyeti tarafından bugün paylaşıldı. Rekabet Kurumu, yaptığı açıklamada “4054 Sayılı Kanun’un 5. Hususu Uyarınca Kişisel Muafiyet Tanınması Talebi” başlıklı belgenin sonuçlandığını duyurdu. 

Rapora nazaran BKM’nin sunduğu BKM Express, 4054 sayılı Kanun’un 4. unsuruna karşıtlık teşkil ediyor. Bu nedenle, birebir kanunun 8. unsuru kapsamında aksi tespit evrakı verilemeyeceği de lisana getirildi. 4054 sayılı kanunun 5. unsuru kapsamında olan kaideleri da taşımadığı belirtilen hizmete muafiyet tanınamayacağı belirtildi. Bu nedenle de BKM’ye tanınan muafiyet geri alındı. 

BKM Express kapanmak durumunda

Duyuruda ayrıyeten BKM’nin, gerekçeli Konsey kararının bildiriminden itibaren 60 gün içerisinde hizmetlerini sona erdirmesi gerektiği açıklandı. Aksi durumda hem BKM hem de BKM’nin ortakları için 4054 sayılı kanunun 41. unsuru kapsamında soruşturma açılacağı belirtildi. BKM’nin ortakları ortasında Akbank T.A.Ş. (AKBANK), QNB Finansbank A.Ş. (FİNANSBANK), T. Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (ZİRAAT), T. Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), T. İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI), T. Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YAPIKREDİ), ING Bank A.Ş. (ING BANK) ve Türk İktisat Bankası A.Ş. (TEB) yer alıyor. 

BKM, ortak komite bedeli belirleme yetkisini kaybederken 60 gün içerisinde her iki husus için de ferdi müracaat yapabilecek. BKM faaliyetlerinin hesap ayrıştırması 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren aktif olacak. Karara nazaran BKM, 9 Kasım tarihinde ya kapatılacak ya da kelam konusu muafiyeti kullanan özelliklerini devre dışı bırakacak. 

Başa dön tuşu