Brave Tarayıcısı, 1.0 Versiyonunu Yayınladı

Tamamen kullanıcıya zımnilik sağlamak üzere tasarlanmış internet tarayıcısı Brave, bugün 1.0 versiyonunu yayınladı. Brave 1.0; Windows, macOS, Linux, iOS ve Android platformlarında kullanılabilir durumda. Pekala hiç duymayanlar için Brave’i nasıl açıklayabiliriz? Gelin anlatalım.

Brave, Google Chromium projesi üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir tarayıcı ve iki kıymetli özelliğe sahip. Birinci özelliği, size büsbütün kapalılık sunması. Shields adı verilen bu özellik; reklamları, izleyicileri ve çerezleri engelliyor. Araç çubuğunda bulunan bir ikon da size kaç ögenin engellendiğini gösteriyor. Bir site güvenilirse ve siz o sitenin reklamlarını görmek istiyorsanız bunu da sağlayabiliyorsunuz. Shields, kullanıcı tarafından açılıp kapanabiliyor ve ziyaret ettiğiniz sitenin çerezlerine, izleyicilerine ve reklamlarına müsaade verebiliyorsunuz.

Brave'in en sevilen özelliği: Basic Attention Token

Brave’in ikinci değerli özelliği ise en çok tartışılan özelliği. Brave’de bulunan Basic Attention Token (BAT) özelliği sayesinde site geliştiricilerine dayanak verebiliyorsunuz. BAT, Brave’den elde edebileceğiniz bir kripto para ünitesi olarak önümüze çıkıyor. Bu özelliği faal ettiğinizde karşınıza sitenin size gösterdiği reklamlar değil, Brave’in gösterdiği reklamlar çıkıyor.

BAT sayesinde sitelerinde Brave’in reklamlarını gösteren siteler gelir elde edebiliyor lakin burada kazanan sırf geliştirici değil, siz de oluyorsunuz. Ayrıyeten kazandığınız BAT’ları istediğiniz siteye bağışlayabiliyorsunuz ya da istediğiniz üzere kullanabiliyorsunuz. BAT, Ethereum platformunda kurulan ve 0,25 dolar kıymete sahip olan bir kripto para ünitesi.

Brave ve BAT sistemini geliştiren kişi ise JavaScript’i tasarlayan ve Mozilla’nın kurucu ortakları ortasında yer alan Brendan Eich fakat kendisi vaktinde Mozilla ile uyuşmazlığa düşmesi nedeniyle CEO görevindeyken istifa etmeye zorlanmıştı.

Brave, Tor ağına erişim imkânı da sunuyor:

Brave, iki özelliğinin yanı sıra öbür sıra dışı özelliklere de sahip. Tarayıcı sayesinde kapalı sekme açarak Tor ağına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıyeten HTTP temasları da mümkün olduğunda her vakit HTTPS kontaklarına dönüşüyor. Bununla birlikte IPFS’ye de dayanak veriyor.

Şirketin tezine nazaran öteki tarayıcılardan 3 ile 6 kat daha süratli olan Brave tarayıcısını denemek istiyorsanız tarayıcıyı indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu