VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

Donald P. Bellisario İrtibat Kolejindeki bir araştırma takımı tarafından yapılan araştırmada, insanların toplumsal mecrada sergiledikleri davranışlar 4 başlık altında kategorize edilmiş: etik olmayan davranış, etik davranış, finansal bilgilerin açıklanması ve ferdî bilgilerin açıklanması.

Araştırmacılar bir kafeterya, bir üniversite ve bir meskendeki çevrimiçi davranışlarını incelemek ismine Amazon Mechanical Turk’den fiyatlı gönüllüleri bünyesine kattı. Gönüllülerin bir kısmı VPN servisi kullanırken bu davranışları sergiledi.

Tabii ki sonuçlar kestirim edebileceğiniz üzere oldu: VPN servisi kullanan bireyler, asıl pozisyonları bulunamayacağından ötürü toplumsal mecrada etik olmayan davranışlar sergiledi ve bilgilerini basitçe paylaşabildi. Öbür gönüllüler ise pozisyonları bilindiğinden ötürü her ataklarında daha huzursuz davrandı ve internet siteleriyle bilgilerini kolay kolay paylaşmadı.

Araştırmanın sonuçları, VPN sağlayıcısı NordVPN’in İngiltere’deki reklam sanayisi için regülatörler tarafından eleştirildikten sonra geldi. Sonuç olarak; kamuya açık Wi-Fi’nin insanları inançsız hissettirdiği ve bilgilerini paylaşmadıkları kanıtlanmış oldu.

Başa dön tuşu