BTK Uyardı: İnternette İlk Çıkan Sitelere Güvenmeyin

Günümüzde birçok süreci internet üzerinden gerçekleştiriyoruz ve internetten süreç gerçekleştirirken vakit ya da güçten kâr ederken makul riskleri de kabul etmiş oluyoruz. Bu risklerden biri de ‘sanal dolandırıcılık’ ismi verilen, şahsî dataların açığa çıkarılması ve müsaadesiz kullanılması süreci.

Banka hesap bilgilerinin yanı sıra kredi kartı bilgileri ve şifreleri üzere bilgilere ulaşabilen dolandırıcılar, şahıslar farkında bile olmadan büyük maddi ziyanlara sebep olabiliyor. BTK, bu üzere şahısların ortak kullandığı yolu açıkladı.

Özellikle ziyanlı temaslardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen BTK’nın mevzuya ait tam açıklaması şu biçimde oldu:

“Kullanılan prosedürler farklı farklı olsa da bu çeşit tuzağa çeken içeriklerden korunmanın yolları birebir. İnternet dolandırıcılarının kullandıkları metotlar her geçen gün değişse de, yanlışsız bilgi, kâfi dikkat ve şuurlu kullanım ile bu cins olumsuz olayların önüne geçmek mümkün. Rastgele bir internet sitesinin arama motorlarında birinci sıralarda yer alması o sitenin her vakit muteber olduğu manasına gelmez. Emniyetli bir internet sitesinde, itinayla hazırlanmış 'Hakkında' ve 'İletişim' bilgisinin yanı sıra kullanıcılara kâfi ve hakikat bilgiler sunan içerikler olmalıdır.”

“Sosyal medyada yayılan bilhassa bilinirliği fazla olan internet sitelerini taklit eden, düzmece adreslere ve taşınabilir uygulamalara tıklayarak her hangi bir süreç yapılmamalı, şahsî bilgiler paylaşılmamalıdır. Birden fazla vakit geçersiz adresler, özgünlerinden bir harf yahut bir sayı farkı ile deverana sokulur. Bu yüzden bir linke tıklamadan evvel adres dikkatlice incelenmelidir. İnternet sitelerinin 'https' protokolüne sahip olması, ilişkinin şifrelendiğini gösterir ve bilgilerin 3. şahıslara sızdırılması büyük ölçüde engellenmiş olur. Bilhassa toplumsal medya platformlarında giderek yaygınlaşan tıklama dolandırıcılığı yani 'Oltalama/Phishing' akınlarından korunmak için sağlam olmayan-şüpheli linklere tıklanmamalıdır. İnternet ve toplumsal paylaşım ağlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı sav eden ve bu yüzden sizden para talep eden yahut size para-hediye teklif edenlerden uzak durulmalıdır. İnternet ve toplumsal medya ortamlarında sıkça kullanılan toplumsal mühendislik, insanın duygusal dikkatsizliğinin, eğilimlerinin, zaaflarının kullanılması yolu ile gerçekleştirilmektedir. Dikkatli ve sorgulayıcı olunmalıdır.”

Başa dön tuşu