Çekiliş yapan fenomenlere soruşturma şoku! İşte o fenomenler!

Türkiye’de fenomenlere karşı olan soruşturmalara bugün bir yenisi daha eklendi. Bildiğiniz üzere bir çok fenomen Twitter yahut Instagram üzerinden düzenlediği çekilişler ile takipçilerine armağanlar dağıtıyor. İşte bu ikram dağıtımından ötürü hepimizin yakından tanıdığı fenomenlere soruşturma başlatıldığı söyleniyor.

Fenomenler çekiliş yapmaktan suçlanıyor

Soruşturmaya dahil olan fenomenler ortasında Reynmen, Başak Karahan, Kemal Can Parlak (Kendine Müzisyen), Cantuğ Özsoy (Unlost), Pelin Baynazoğlu (Pqueen), Ahmet Sonuç (Jahrein), Tamer Yeşildağ ve Enes Batur‘un yer aldığı söyleniyor.

Yasalarımıza nazaran; yasal müsaadesi olmadan çekiliş düzenleme yasak. Kanuna alışılmamış hareket eden bireylere ise bu kapsamda 10 milyon TL‘ye kadar idari para cezası ve 2 yıla kadar mahpus cezası verilebiliyor. Şayet bu haber doğruysa ve fenomenlere karşı soruşturma başlatıldıysa muhtemelen yalnızca para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Milli Piyango maddelerine nazaran müsaadesiz düzenlenen her çekiliş korsan çekiliş olarak isimlendiriliyor. Bu yüzden fenomenler evet kağıt üzerinde kanunları çiğnemiş oluyor. Lakin toplumsal medya üzerinden çekiliş düzenleyenler bu kadarla hudutlu değil. Çabucak çabucak herkes çekiliş düzenleyip takipçilerine armağanlar dağıtıyor. Bunun önüne geçmek çok sıkıntı.

Muhtemelen bununla ilgili yasal bir düzenleme yapılır ve çekişiler için bir orta yol bulunur. Şimdilik hususla ilgili bilinenler bu kadar. Soruşturma şayet açıldıysa bir kaç güne kokusu çıkar ve fenomenlerden bir açıklama gelir.

Başa dön tuşu