YouTube Ana Sayfası Değişti: İşte Tüm Detaylar

YouTube, artık bilhassa taşınabilir aygıtlardan daha fazla kullandığımız bir platform haline geldi. Lakin tekrar de vakit zaman bilgisayar ya da tablet ve TV üzere daha büyük ekranlardan görüntü seyretmek istiyoruz. Siteyi ya da uygulamayı birinci açtığımızda ise YouTube’un daha evvel yaptığımız izlemelere bağlı olarak önerilen görüntüler karşımıza çıkıyor. 

Hatırlarsanız YouTube klasikleşmiş dizaynında görüntü tekliflerini bir başlık altında toplayıp, aşağılara hakikat mevzu başlıklarına nazaran kategorize ettiği içerikler sunardı. Hatta takip ettiğimiz kanallara misal içerikler üreten kanalların görüntülerini da öne çıkarırdı. İşte internet sitesi için o periyodun sonuna geldik. YouTube’un değişen ana sayfa dizaynında pek çok yenilik var.

İşte YouTube’un  yeni ana sayfa tasarımı:

Karşılaştırmanız için bu da eski ana sayfa tasarımı:

Yukarıdaki görsellerden anlayacağınız üzere görüntü kapakları, kanal isimleri büyütülerek ön plana çıkarılmış durumdalar. Ayrca kanal logoları da isimlerinin yanına eklenmiş halde duruyor. Önerilen görüntüler ise eskisi üzere ana sayfayı her yenilediğinizde değişiyor. Bu kısımda abonesi olmasanız bile daha evvel görüntülerini izlediğiniz kanallar karşınıza çıkabiliyor.

Öneriler kısmının çabucak altında YouTube Originals içerikleri geliyor. Bu kısımda YouTube takviyeli üretilen sinemalar, diziler, belgeseller var. Görüntülerin bir kısmı ücretsiz olarak reklamlarla izlenebilirken, bir kısmı sedece fiyatlı YouTube Premium abonelerine açık durumda. Ardından sizi 5 videoluk bir görüntü teklif satırı daha karşılıyor.

Yapılan değişimleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Konu, tema, kanal ile alakalı teklif listeleri kaldırıldı,
  • Kanal logosu, görüntü görsellerinin altına eklendi,
  • Öneri listesi tek bir kategori haline geldi,
  • Trendler ana sayfa akışında ön plana çıkarıldı,
  • Abone olunan kanalların durum güncellemeleri öne çıkarıldı,

Abonesi olduğunuz kanalların duyuru kartları şöyle görünüyor:

Bu kısımdan sonra tekrar 5 görüntülük kısa bir teklif satırı karşınıza çıkıyor ve çabucak akabinde YouTube Trendler kısmına geçiş yapıyoruz. Buradaki trendler listesi ise sıralamadan fazla bir havuz üzere görünüyor ve hang görüntünün daha trend olduğunu anlamanız zorlaşıyor. 

Ardından sayfayı kaydırmaya devam ettiğinizda sonsuz bir görüntü teklif listesi akmaya devam ediyor. Karşınıza çıkan tüm içerikler, daha evvel izlediğiniz görüntülerle bağlantılı. Bir diğer deyişle YouTube izleme alışkanlığınız dışındaki görüntüleri artık karşınıza çıkartmamaya başlamış durumda. 

YouTube’un yeni ana sayfa dizaynını beğendiniz mi? Görüş ve tekliflerinizi yorumlar kısmında belirtebilir, Webtekno YouTube kanalında yayınlanan son görüntüyü buradan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu