YouTube Üzerinde iPhone 11 Vaadiyle İnsanları Kandıran Video

Sosyal medya platformlarından yapılan reklamlar, her geçen gün farklı stratejilerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. İnternet üzerinde faaliyet gösteren yasa dışı bahis ve kumar siteleri de insanlara bu reklamlarla ulaşabiliyor. Birinci etapta belirli bir ölçü para yatırıp akabinde kutu satın alma ve sandık açma üzere hareketlerle adeta kumarın farklı bir hale bürünmüş hâlini insanlara yansıtan sitelerin sayısı son derece artmış durumda.

Özellikle ebeveynlerin çocukları için epeyce dikkatli olması gereken bir platform olan YouTube'da da bu stil sitelerin reklamları yayılmaya başladı. “Çıngıraksız Yılan” isimli bir YouTube kanalında paylaşılan görüntü da iPhone 11 vaadiyle insanları kumara yönlendiren sitelerin son örneği olarak karşımıza çıktı. Kutu açma sitesi nedir, bu görüntüler çocukları nasıl etkiliyor üzere soruların karşılıklarını gelin birlikte arayalım.

Kutu açma sitelerinin kumar sitelerinden farkı yok:

Paylaşılan videodan da izleyebileceğiniz üzere bu sitelerin çalışma mantığının aslında kumar sitelerinden bir farkı yok. Kutu satın alma ya da sandık açma siteleri olarak gruplandırabileceğimiz bu siteler, öncelikle kullanıcılarından aşikâr bir ölçü para yatırmalarını talep ediyor. Yatırdığınız paraların bakiye olarak yansıdığı bu sitelerde, içinde iPhone 11 üzere cazip eserlerin olduğu paketler kullanıcılara sunuluyor. 

Kullanıcılar, bu kutuları içinde tam olarak ne olduğunu bilmeden aşikâr bir ölçü ödeyerek satın alıyor ve kutuyu açıyorlar. Tıpkı bir kumar sitesi üzere işleyen bu sistem, kullanıcılarına kutudan aşikâr bir paha biçilmiş bir eser çıkarıyor. Kullanıcılar, çıkan eserleri satarak sitedeki bakiyelerini güncelleyebiliyorlar.

Bu görüntüler, çocukları nasıl etkiliyor?

Yukarıdaki pencereden izleyebileceğiniz, iPhone 11 isminin kullanılarak kutu açma sitesinin reklamının yapıldığı görüntünün açıklama kısmında yer alan “18 yaşından küçükler asla oynamamalı, bütün sorumluluk size aittir” yazısı bile aslında bu sitelere dair tüm soruların cevabını veriyor lakin biz de bu mevzuya ayrıntılarıyla değinelim. YouTube'un son periyotta çocukların izlememesi gereken içeriklerle çabası sürüyor ve bu alanda YouTube Kids projesi yavaş yavaş yaygınlaşıyor.

Çocukların bu biçim içerikleri izleyerek iPhone 11 üzere tanınan eserlere karşı istek duyması, onların bu sitelerde hesap oluşturmasına hatta ebeveynlerinin kartlarını kullanarak bu sitelere para yatırmasına bile sebep olabilir. Durum, çocukların erken yaşta kumar sitelerine girmesi olunca; çocukların geleceği ismine endişelenmemek elde değil. Hasebiyle ebeveynlerin gerekli denetimleri yapması ve çocukları bu içeriklerden uzak tutması konusunda önemli adımlar atması gerekiyor.

Sonuç olarak;

iPhone 11'in alımı güç bir aygıt olması sebebiyle insanları bu eserlerle kandıran bu sitelerin, kumar sitelerinden bir farkı olmadığını hatırlatmakta yarar var. İsmi geçen sitelerin hukuka ters faaliyetleri sebebiyle kapanması da kelam konusu olabilir. Hasebiyle alımı güç olan iPhone 11 üzere aygıtlar satın almak için kolay yol arayanları gayesine alan bu sitelerden uzak durmak, sizler için en faydalı davranış olacaktır.

Başa dön tuşu