Chrome Canary’e ‘Paylaşılabilen Pano’ Özelliğini Eklendi

Taşınabilir aygıtlar üzerinde ve masaüstlerinde birebir tarayıcıyı kullananan herkes, farklı aygıtlar ortasında senkronizasyon yapmayı ister. Chrome 77 ile birlikte Google, web sayfalarını masaüstü sürümünden öteki taşınabilir aygıtlara yahut tam karşıtı halde göndermeye imkan sağlayan “Cihazlarınıza Gönder” özelliğini tarayıcıya eklemişti.

Ancak günlük süreçleri daha da rahat bir hale getirmek isteyen Google, Chrome’un test platformu diyebileceğimiz Chrome Canary için değişik bir özelliği daha faal hale getirdi. “Paylaşılabilen Pano” ismi verilen bu özellik sayesinde kullanıcılar, anlık süreçlerini iki farklı aygıt ortasında rahatlıkla senkronize edebilecek.

Paylaşılabilen Pano nasıl kullanılır?

Öncelikle özelliği kullanabilmek için hem masaüstü hem de akıllı telefonunuzda Chrome Canary 79'un konseyi olması gerekiyor. Daha sonra Masaüstü sürümünde, adres çubuğuna chrome://flags/” yazın ve açılan sayfada yer alan arama çubuğuna “clipboard” yazın.

  • Enable receiver device to handle shared clipboard feature
  • Enable shared clipboard feature signals to be handled
  • Sync Clipboard Service

Açılan sayfada evvelden “varsayılan” (default) olarak seçilmiş bu 3 seçeneğin tümünü faal (enabled) hale getirin ve tarayıcıyı yine başlatın.

Bu süreçleri yaptıktan sonra Canary’de yer alan rastgele bir web sayfasındaki rastgele bir metni seçebilir ve akabinde seçilen kısma sağ tıklayarak “Send text to ” yazısını seçip, seçilen metni istediğiniz aygıta gönderebilirsiniz.

Bu süreçlerin akabinde akıllı telefonunuzda, metninizin panonuza eklendiğini bildiren bir bildirim göreceksiniz. Kopyalanan metin, Android akıllı telefonunuzdaki pano ile senkronize edilecek ve üniversal olarak yapıştırılmaya hazır olacak.

Henüz test evresinde olan bu yeni özelliğin yakında tüm Chrome sürümlerinde kullanılması bekleniyor. Lakin Google cephesi, özelliğin ne vakit Chrome'da etkin hale getirileceğine dair resmi bir tarih vermedi.

Başa dön tuşu