Twitter Türkiye temsilcisi atamayı kabul etti mi?

Türkiye’de faaliyet gösteren toplumsal medya platformları maalesef ki devletimizin isteklerini yerine ya geç getiriyor ya da getirmiyordu. Toplumsal medya üzerinden yayılan palavra haber ve propoganda içeren terör faaliyetlerini destekleyen içeriklerin süratlice kaldırılması için toplumsal medya düzenlemesi geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmişti. Bu süreçte Facebook, Instagram ve Google temsilci atamayı kabul etmişti. Lakin Twitter’dan ses soluk çıkmamıştı.

İddialara nazaran Twitter Türkiye temsilcisi atadı!

Bugün ise Sabah Gazetesi’nden Barış Şimşek’in haberine nazaran; Twitter, yeni bir ceza ile karşılaşmak için Türkiye’de temsilci atamayı kabul etmiş. Şimdilik bir argümandan ibaret olan bu haberin gerçeklik hissesi çok yüksek görünüyor. Zira şayet Twitter temsilci atamazsa hem para cezasına çarptırılacak hem de daha sonrasında ağ trafiği yavaşlatılacaktı.

Twitter’ın Türkiye’ye temsilci ataması ile haberin başında belirttiğimiz durumlar yaşandığında Twitter süratli bir biçimde aksiyon alacak ve devletin silinmesini istediği tweetleri kaldıracak. Bu istekler yapılırken gerekli bir münasebet gösterileceğini belirtelim.

Twitter’ın Türkiye’de milyonlarca kullanıcının olduğunu düşünürsek, toplumsal medya devinin ülkemizde faaliyet göstermek için kanunlara uyması gerekiyor. Bu mevzuda hayli geç davanan Twitter, umarız söylendiği üzere temsilci atamıştır.

Bu hususla ilgili resmi açıklama muhtemelen bugün içerisinde yapılacaktır. Gelişmeler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalmayı unutmayın.

Başa dön tuşu