Chrome, HTTP ve HTTPS Birleştiren Siteleri Engelleyecek

Google, Chrome üzerinde geçtiğimiz günlerde internet üzerindeki güvenliği sağlama gayesiyle birtakım tedbirler almıştı. Bunlardan biri de internet sitelerinde gezerken HTTP protokolüne sahip internet sitelerine girildiğinde sitelerin engellenerek inançsız olduklarının belirtilmesiydi.

Tarayıcı, sadece HTTPS protokolünü kullanan internet sitelerine müsaade veriyor üzere gözükse de sitelerin içerisindeki HTTP protokolüne sahip içerikleri engellemiyordu. Chrome, artık buna müsaade etmeyecek ve karışık protokollü içerikler konusunda kullanıcıları uyaracak.

Kullanıcılar, engellemeleri kısıtlayabilecek:

Google, yeni gelecek sistemde karışık protokollü içeriklerin yasaklanmasının kaldırılmasına da müsaade edecek. Bu engelleme, kullanıcı tarafından kapatıldığı vakit Google Chrome, sırf sitenin karışık protokollü ziyanlı içerikler içerdiğini belirten ufak bir simge çıkartacak. Chrome 80 ile birlikte gelecek özellik sayesinde tarayıcı, karıştırılmış protokollü ses ve görüntü kaynaklarını otomatik olarak engelleyecek. Engellemeler kısıtlandığı takdirde ise tarayıcı, sırf “Güvenli değil” uyarısı çıkarmakla yetinecek.

Bahsi geçen özelliğin 2020 yılının ocak ayında gelecek yeni Chrome tarayıcısı ile birlikte geleceği ön görülüyor. Bundan bir ay sonra ise gelecek Chrome 81 ile Google, bu özelliği daha da ayrıntılandırarak karışık protokol sistemini kullanan birtakım tanınan internet sitelerine olan erişimi de engellemeye başlayacak. Kullanıcılar, tekrar de Google'ın getirdiği engelleme sistemini kısıtlama imkânına sahip olacak. Google, bu yeni özellik ile birlikte güvenliğin bir tık daha ileri düzeye gidebileceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra şirket, internet sitesi geliştiricilerinin karışık protokollü içerikler konusunda daha hassas olmalarını da sağlamayı hedefliyor.

Başa dön tuşu