Donald Trump’a büyük şok! Tüm dünya şaşkın!

Geçtiğimiz aylarda seçim kaosunun yaşandığı ABD topraklarında toplumsal medya şirketleri o periyodun ABD Lideri Donald Trump için yasak başlatmış ve liderin hesaplarını dondurmuştu. Ortalarında Facebook ve Twitter üzere platformların bulunduğu şirketler bu kararı aldıktan sonra liderin ferdî hesaplarını kapatmıştı.

Facebook, Donald Trump‘ın ferdî Facebook ve Instagram hesapları için kapatma kararı almış olsa da 6 ay sonra bu kararı gözden geçireceğini duyurmuştu. Bu kararın alınmasında Trump’ın attığı kışkırtıcı ve toplumu bölmeye yönelik iletiler tesirli olmuştu. Bu bildiriler yüzünden ABD’de Trump taraftarları kongre binasını basmış ve bu baskın sırasında hayatını kaybedenler olmuştu.

Sürenin dolmasına az bir mühlet kala Facebook yeni bir açıklama yaptı ve Donald Trump‘ın hesaplarının en az 2 yıl daha kapalı kalacağını duyurdu. Açıklamada Trump‘ın bir periyot attığı kışkırtıcı iletilerin buna sebep olduğu belirtildi. 2 yıl sonunda eski liderin düşünüp taşınması için kâfi olacağı belirtildi. Donald Trump‘ın Facebook hesabı 7 Ocak 2023 yılına kadar kapalı kalacak.

Şimdilik emsal adımlar atan öbür platformlarından rastgele bir açıklama gelmedi. Örneğin Twitter‘da da Donald Trump hesabına engelleme yapılıyor. Bu toplumsal ağ engelleme konusunda bir açıklama yapmış değil.

Demokratik ve uygar olarak bilinen toplumsal medya platformlarının bir ABD Lideri’nin ferdî hesabını kapatmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Toplumsal medya platformları mı yoksa eski lider Donald Trump mı haklı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu