Chrome Şifre Kontrolü Şimdi Google Şifre Yöneticisine Geldi

Son yıllarda bilişim dalındaki en kıymetli mevzu başlıklarından bir tanesi, hiç kuşku yok ki şahısların çevrimiçi mahremiyetinin korunması. Bu hedefle geliştirilmiş olan bir Chrome eklentisi de daha evvel Password Checkup ismiyle eklenti mağazasında yerini almıştı. Bu eklenti, girdiğiniz sitedeki şifrenin belirlenmesinden sonra bir bilgi sızıntısı olmuşsa, şifrenizi değiştirmeniz için ikaz veriyordu. 

Google artık bu eklentiyi kendi şifre yöneticisine de entegre etti. Eklentiyi de kendisi geliştirmiş olan Google, bu özelliği eklentiyi kullanmayan kullanıcılarına da ulaştırmış oldu. 

Google bütün şifrelerinizi biliyor mu?

Google insanların şifrelerini bilmez. Bilgileri şifreleyerek ana kaynağa iletir ve kendisi de şifreli olarak bir uzak sunucuda meblağ. Google sırf şifrelerin birebir olduğunu bilir. Yani sizi görünce oda anahtarınızın hangisi olduğunu kart numaranızdan bilen fakat anahtarın hangisi olduğunu bilmeyen bir resepsiyon vazifelisi üzere davranıyor. Gerçek indexleri sadece siz biliyorsunuz. 

Yeni sistem ile birlikte şifrenizin tıpkı şifre olup olmadığına ek olarak yalnızca vakit bilgisi kullanılacak. Google hesap bilgilerinizle şifreniz açılacak ve kriptografik bilgi transferi gerçekleşecek. Bu esnada şifre yöneticisi de şifrelerin ne kadar güçlü olduğu ve bir data ihlaline maruz kalmış olma ihtimali mevzularında denetimler gerçekleştirecek. Google tekrar şifrelerinize direkt erişime sahip olmayacak. 

Tabii ki bu özelliği kullanabilmeniz için bir Google hesabınızın olması ve şifre yöneticisine müsaade vermeniz gerekiyor. Sistemin güvenliği tam olarak sağlaması için iki faktörlü kimlik doğrulama yapılması da tavsiye ediliyor. 

Başa dön tuşu