Chrome, Yapay Zeka Kullanacak

Yapay zeka dayanaklı sistemler hayatlarımızın her yerinde karşımıza çıkmaya başladı. Artık bu sistemlere ek olarak Google yeni bir yapay zeka dayanaklı sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistem sayesinde internette yer alan fotoğraflara otomatik olarak alt başlık eklenecek ve görme engelliler, fotoğraflarda ne olduğunu öğrenebilecekler. 

Chrome erişilebilirlik grubunun kıdemli program yöneticisi Laura Allen “Bir ekran okuyucu ya da Braille ekranı ile internette gezinen görme engelli kullanıcılar, bir fotoğrafın üzerine geldikleri vakit ekseriyetle fotoğraf, etiketlenmemiş grafik ya da bir sayı dizisi duyarlar. Bu da isimlendirilmemiş bir belge ismini söz eder.”

Sistem nasıl çalışacak:

Yapay zeka dayanağı bulunan sistem, anahtar sözleri temel alarak fotoğrafları isimlendiren bir teknoloji kullanacak. Google'ın üzerinde çalıştığı sistem şu anda test evresinde ve 10 milyondan fazla fotoğraf etiketlemeyi başardı. Ayrıyeten kullanıcılar bu özelliği isterlerse yalnızca makul web sitelerinde kullanabilecek, isterlerse tüm web siteleri için aktifleştirebilecek. (Bu özellik yalnızca ekran okuyucu kullanan kullanıcılar için geçerli olacak. Şayet denemek istiyorsanız ekran okuyucunuzun açık olduğundan emin olun.)

Özelliği etkinleştirmek için Chrome'un Ayarlar sekmesinden Erişilebilirlik ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bu sayfada ise “Google'dan fotoğraf açıklamaları al” isminde bir kısım bulacaksınız. Bunu aktifleştirdiğiniz vakit özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.Chrome’un fotoğraf açıklama aracı şu anda İngilizce kullanılabilen web sitelerinde bulunuyor. Fakat Google yakın bir zamanda daha fazla lisan için bu özelliği aktifleştirecektir.

Bazı kullanıcı yorumlarına nazaran ise sistem şu anda çok gerçek ve etkileyici bir formda çalışmıyor, lakin sistemin şu anda test evresinde olduğunu belirtmemizde yarar var. Vakitle çok daha yeterli bir sisteme dönüşebileceğine dair umut verici olan bu sistem, kısa bir mühlet içerisinde kendini daha çok geliştirecektir.

En Aktüel Haberler
  1. İskoçya, Plastik Kulak Temizleme Çubuklarını Yasakladı

  2. Oyun Dünyasında Bu Hafta Yaşanan En Dikkat Cazibeli Gelişmeler

  3. macOS Catalina’daki Apple Mail Yanılgısı Data Kaybına Sebep Oluyor

  4. En İşe Fayda İngilizce Öğrenme Programları ve Uygulamaları

  5. Realme X2 Pro Bir Görüntüde Kanlı Canlı Görüldü

  6. Meizu 16T’nin Fiyatı, Bir E-Ticaret Sitesinde Ortaya Çıktı

  7. Hızıyla Vakti Yavaşlatacak Hyperloop Treni, 2040 Yılına Kadar Hi…

  8. Otomatik Oynatılan YouTube Görüntüleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

  9. Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali İşletimi, Açık Artır…

  10. 737 MAX’i Tekrar Havada Görmek İsteyen Boeing, İdare Halini D…

Başa dön tuşu