Chromium Tabanlı Edge’de Etkili Bir Özellik Test Ediliyor

Teknoloji devi Microsoft, Windows 10 ile kullanıcıların hizmetine sunduğu Edge isimli tarayıcıdan beklediği etkiyi göremedi. Her ne kadar varsayılan olarak gelen bu tarayıcıyı değiştirmek istediğimizde “Bir deneyin” diyerek yüreğimize inceden dokunsa da Microsoft, devayı Chromium tabanlı bir tarayıcıda arıyor. 

Bu bağlamda şirket, Chromium tabanlı bir Microsoft Edge üzerinde çalıştığını duyurdu. Aylardır da bu internet tarayıcısının test süreçleri sürdürülüyor. Chrome'a önemli manada rakip olacak olan yeni Edge, artık ise ziyadesiyle tesirli bir özelliği test ediyor. Bu özellik, çok eskilerden geliştirilmiş olan internet sitelerini hala kullanmak zorunda olan ve bu nedenle Internet Explorer 11'e mahkum olan kullanıcıları çok yakından ilgilendiriyor.

Microsoft'un test ettiği bu yeni özellik, Chromium tabanlı Edge'nin içerisinde gömülü olarak bulunan Internet Explorer 11 modüllerini içeriyor. Bir mod olarak kullanıcıların hizmetine sunulacak olan bu özellik, rastgele bir tarayıcı değişikliğine gerek duymadan eski internet sitelerinde gezinme imkanı sağlayacak. 

Microsoft, Chromium tabanlı bu Edge'in, kullanıcılar tarafından da test edilebilmesi için iki farklı sürüm halinde sunuyor. Bu sürümler, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve macOS üzerinde kullanılabiliyor. Chromium tabanlı Edge'in “Dev Channel” isimli sürümü haftalık olarak güncellenirken, “Canary Channel” isimli sürümü ise günlük olarak güncelleniyor ve yeni özellikler test ediliyor. Şayet sizde Chromium tabanlı Edge'i kullanmak isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

  • Not: Microsoft'un test emelli olarak hizmete sunduğu sürümler, birtakım meseleleri beraberinde getirebilir. İnternet tarayıcınız çökebilir, yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. 

Başa dön tuşu