Clubhouse kullanıcı verileri Dark Web’de satışa çıktı!

Bugün Clubhouse hakkında şok bir sav ortaya atıldı. Argümana nazaran milyonlarca Clubhouse kullanıcısının telefon numaraları Dark Web’de satışa çıktı. Toplumsal medya platformlarında kapalılık ve güvenliğin çok kıymetli olduğu bu periyotta, bu türlü bir sav uygulamaya ziyan verebilir.

Clubhouse son vakitlerde davetiye sistemini kaldırdı ve tüm kullanıcılara açık hale geldi. Ondan evvel de yalnızca iOS’a özel olmaktan çıkıp Android aygıtlarda da kullanıma sunulan uygulama önemli bir kitle kazandı. Bugün gelen bir teze nazaran, yalnızca ses odalarından meydana gelen uygulamanın kullanıcılarının telefon numaraları Dark Web’de satışa sunuldu.

Önde gelen siber güvenlik uzmanı Jiten Jain, “Clubhouse kullanıcılarının telefon numaralarından oluşan bir veritabanı Darknet’te satışa sunuldu” diye tweet attı. “Ayrıca, kullanıcının telefon rehberlerinde senkronize edilen bireylerin sayısını da içeriyor. Bu nedenle, bir Clubhouse girişiniz olmasa bile listede yer alma ihtimaliniz yüksek, ”diye ekledi. Fakat sesli sohbet uygulaması şimdi argüman edilen data sızıntısını doğrulamadı.

‘Uygulama, kullanıcıların ses bilgilerini Çin hükümetine sızdırıyor olabilir’

Raporlara nazaran, bir bilgisayar korsanı, sırf isimsiz cep telefonu numaralarını içeren Clubhouse datalarını satıyor. Bu yılın Şubat ayında ABD’deki Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uygulamanın kullanıcıların ses datalarını Çin hükümetine sızdırıyor olabileceği konusunda uyarmıştı.

Clubhouse geçtiğimiz günlerde betadan çıktığını ve herkese açık olduğunu açıklamıştı. Şirket, herkesin sıkıntısız bir biçimde platforma katılabilmesi için bekleme listesi sistemini kaldırdığını söyledi. Son vakitlerde şirket platformuna 10 milyon kişi eklediğini söyledi.

Başa dön tuşu