ABD’den Twitter’a büyük şok! Kapatılmasını istedi

Musk, ‘Twitter Dosyaları’ ismiyle sürdürdüğü ifşaatın 11.’sini özgür gazeteci Matt Taibbi aracılığıyla yaptı. Taibbi’nin gönderisini paylaşan Musk, “ABD makamları, ortalarında gazeteciler ve Kanadalı yetkililerin de olduğu 250 bin hesabın kapatılmasını istedi” sözünü kullandı.

Aralarında resmi hesaplarda var

Gazeteci Taibbi, yaptığı bir paylaşımda, ABD Global Etkileşim Merkezi (GEC) raporunun ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) datalarına dayandığına işaret ederek kapatılması istenen hesaplar ortasında ‘2 yahut daha fazla’ resmi hesabın da bulunduğunu kaydetti.

Taibbi, Twitter‘ın ABD’li yetkililerden ‘hoşlarına gitmeyen’ şahısların hesaplarının askıya alınması için çeşitli ‘şaşırtıcı’ talepler de aldığını ileri sürdü.

İfşaata nazaran, Kasım 2020‘de ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Adam Schiff’in ofisi, Schiff’in işçisine karşı eski Başkan Donald Trump yanlısı kümelerin ‘tacizleri’ nedeniyle kelam konusu kümelere yönelik süreç yapılmasını talep etti.

Taibbi‘nin ifşaatı ortasında, ABD’li makamların Twitter’ın eski güvenlik şefi Yoel Roth’la irtibatının kesilmeye çalışıldığı ve şirketin siyaset yöneticisi Carlos Monje’nin “DHS’ye Roth’la direkt irtibat kurma imkanı verirsek onlar tekrar tekrar ona başvurur” sözleri yer aldı.

Musk bir müddettir, Twitter’in eski idaresinin kurum içi yazışmalarını bir küme gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor. Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin ‘Twitter Dosyaları’ olarak isimlendirilen bu tweet dizileri, Twitter’ın eski idaresinin, siyasi görüşleri nedeniyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini ortaya koyuyor.

ABD Lideri Joe Biden’ın takımının talebi üzerine seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ilişkin sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınmasının yanı sıra Twitter’ın eski idaresinin ABD ordusunun Ortadoğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu da ortaya çıkmıştı.

Başa dön tuşu