DoH Desteği Nasıl Kullanıma Açılır?

DoH protokolü, bu yılın en kıymetli bahislerinden biri oldu. DoH, internette gezinirken güvenliği ve saklılığı sağlayan bir protokoldür. DoH, olağan koşullar altında herhangi bir VPN'e muhtaçlık duymadan kapalılığını sağlar. Bu protokol aracılığıyla DNS trafiği, internet servis sağlayıcıları üzere üçüncü taraf ağ gözlemcilerine görünmez kılınır. Kullanıcılar, DoH’u saklılık yaratmasından dolayı severler lakin internet servis sağlayıcıları bundan nefret ederler. 

İnternette gezinirken güvenliğinizi ve gizliliğinizi artıracak bir protokol olan DoH takviyesi artık çabucak hemen bütün internet tarayıcılarında bulunuyor. Lakin bu protokol, çoğunlukla tarayıcılarda etkin halde önümüze gelmiyor. Biz de bugünkü haberimizde DoH protokolünün 5 büyük tarayıcıda nasıl faal hale getirileceğini anlatacağız. 

Chrome

Google Chrome, Firefox’un akabinde DoH dayanağını sunan ikinci tarayıcı oldu. Google, şu anda DoH'un nasıl bir performans gösterdiğini görmek için az sayıda kullanıcıyı kapsayan sonlu bir deneme gerçekleştiriyor. 

DoH, Chrome’da aktifleştirildikten sonra tarayıcı, daha evvel olduğu üzere birebir DNS sunucularına DNS sorguları gönderir. Amaç DNS sunucusunda DoH özellikli bir arabirim varsa, Chrome DNS trafiğini şifreleyecek ve birebir DNS sunucusunun DoH arabirimine gönderecektir. 

Google’ın Chrome’daki DoH dayanağı nedeniyle kullanıcılar DoH’u asla kullanamayabilirler. Bunun nedeni, kullanıcıların işletim sisteminin DNS ayarlarını genellikle internet servis sağlayıcısı olan merkezi bir bir ağ yetkilisinden almasıdır. İnternet servis sağlayıcısı, DoH dostu bir DNS ayarı kullanmak istemiyorsa, Chrome’da asla DoH kullanamayacaksınız. Chrome’u birinci kere bilgisayarınıza yüklediğinizde DoH protokolü açık olmaz. Google Chrome’da DoH protokolünü buradan açabilirsiniz. 

Edge

Microsoft, gelecek yıl Edge tarayıcısının Chromium kod tabanlı yeni halini kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Lakin Edge'in yayınlanan son versiyonunda DoH dayanağı mevcut durumda. Edge’de DoH protokolünü etkin hale getirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bu halde Edge’in DoH dayanağını açabilirsiniz. Fakat DoH özellikli bir DNS sunucusu kullanmıyorsanız DoH çalışmayacaktır.

 

Firefox

Mozilla, DoH’un yaratılışına Cloudflare ile birlikte öncülük eden tertipti. DoH dayanağı, Firefox’un kararlı sürümlerinde var. Mozilla Firefox’un ayarlar kısmından DoH’u aşağıdaki üzere etkin hale getirebilirsiniz. 

Firefox’un DoH takviyesinin herkes tarafından uygulanmasının ve kimilerinin bu dayanağı eleştirmesinin sebebi, Cloudflare’in varsayılan DoH sunucusu olarak kullanılması ve bu halde mahallî DNS ayarlarının üzerine DoH ayarlarının yazılmasıdır. 

Ancak bu özellik her yerde kullanılamıyor. ABD’deki Firefox kullanıcıları DoH’u kullanabiliyor. Fakat İngiltere hükümetinin buna karşı çıkmasının akabinde DoH varsayılan olarak İngiltere’de kullanılamıyor. 

Opera

Opera da DoH desteğini şimdiden başlatan internet tarayıcılarından biri. DoH özelliği bütün kullanıcılar için faal durumda değil. Fakat yakında vakitte Opera’nın kararlı sürümü duyurarak DoH’u bütün kullanıcılara sunması bekleniyor. Opera’nın DoH özelliği, tıpkı Firefox’taki üzere varsayılan olarak DoH kullanılabilecektir. Opera şu anda DoH trafiği için Cloudflare’in 1.1.1.1 DoH çözücüsünü kullanıyor.

Opera’nın DoH çözümleyicisini özel bir sunucuyla değiştirmenin bir yolu bulunamadı. Fakat tekrar de Opera’da DoH çalışıyor. Lakin Opera’da yerleşik bir VPN kullanıyorsanız evvel VPN’i kapatmanız gerekiyor. VPN özelliği devre dışı bırakılmadan DoH, Opera’da çalışmıyor. Opera’nın DoH desteğini sunan beta sürümünü kendi sitesinden indirdikten sonra buradan DoH takviyesini etkin hale getirebilirsiniz. 

Vivaldi

ZD Net editörlerinin ulaştığı bir Vivaldi sözcüsü, Vivaldi’nin DoH takviyesinin Chrome’un uygulamasına yakından bağlı olduğunu açıkladı. Vivaldi’de de tıpkı Chrome’da olduğu üzere DoH takviyesini kullanmak için internet servis sağlayıcısının DoH’a müsaade veren bir DNS’i size sağlaması gerektiriyor. Vivaldi için DoH dayanağını etkin hale getirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu