Donald Trump Yakında Twitter’a Dönebilir

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Twitter hesabı, 2021 yılı başında yaşanan Kongre Binası baskının akabinde kalıcı olarak askıya alınmıştı. Birçok platformdan ban yiyen Trump, bunun sonrasında ise kendi toplumsal medya platformunu kurmuştu. Twitter’a benzeyen bu platforma da ‘Truth Social’ ismi verilmişti.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının akabinde ise Trump’ın hesabı geri açıldı. Fakat ünlü iş insanı ve siyasetçi, buna karşın şimdi platforma geri dönmedi. Artık ise bu bahisle ilgili birtakım gelişmeler yaşandı.

Trump’ın Truth Social’ı bırakıp Twitter’a geri dönebilir

Gelen bilgilere nazaran Trump’ın sıfırdan başlamasına yardım ettiği Truth Social ile bir anlaşması bulunuyor. Bu da iş beşerinin tüm paylaşımlarını birinci olarak Truth Social üzerinden yapmasını, bir öbür platformda tıpkı gönderiyi paylaşmak için ise altı saat beklemesini mecburî kılıyor.

Rolling Stone’un bahse yakın iki bireye dayandırdığı bir rapor ise Trump’ın, muahedeyi uzatmak istemediğini ve Twitter’a geri dönmeyi planladığını gösteriyor. Geçtiğimiz hafta NBC tarafından yayınlanan bir öteki haberde de Trump’ın grubunun Facebook’un çatı şirketi Meta’ya hesabının geri açılması için talepte bulunduğu bildirilmişti.

Her iki rapor da eski ABD liderinin tanınan platformlara geri dönmek istediğini ortaya koydu. Trump’ın Twitter hesabının şu an açık olduğunu tekrar belirtelim. Fakat hesaptaki en son tweet, 8 Ocak 2021 tarihinde atılmış.

Trump’ın Truth Social’la olan muahedesi haziran ayında bitecek. Twitter ve Facebook’a dönmek istemesinin ana nedeni, 2024’te yeniden aday olmak istemesinden ötürü daha fazla beşere ulaşmak istemesi olabilir. Truth Social ise Trump’ın varlığı nedeniyle hala hayatta kalabiliyor. Bu da rastgele bir ayrılma durumunda platformun çöküşe geçebileceğini ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu