Donald Trump’ın Facebook ve Instagram ‘Yasağı’ Kaldırılıyor

6 Ocak 2021’de gerçekleşen kongre baskını sonrası Instagram ve Facebook’tan da banlanan Donald Trump’ın banı kaldırılıyor. Açıklama, doğrudan Meta’dan geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, 2021 yılının ilk günlerinde tarihi bir olaya ev sahipliği yapmıştı. Bir önceki ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, ellerinde silahlarla ABD Kongresi’ni bastı.

Söz konusu olayın ardından Donald Trump, Facebook ve Instagram dahil tüm platformlardan banlanmıştı. Bugün, Meta’dan Trump’ın banına yönelik sürpriz bir hamle geldi.

Meta, Donald Trump’ın banını kaldırıyor:

donald trump

Bir blog yazısı yayınlayan Meta, Donal Trump’ın Facebook ve Instagram hesabına uygulanan yasağın önümüzdeki haftalarda kaldırılacağını açıkladı. Şirket, Donald Trump’ın politikaları tekrar çiğnemesi durumunda ihlalin boyutuna bağlı olarak 1 aydan 2 yıla kadar ek yasaklar konulabileceğini belirtti.

Meta’nın Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, Trump hakkındaki kararlarının gerekçesini şu şekilde ifade etti:

“Genel bir kural olarak, özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi demokratik toplumlardaki seçimler bağlamında Meta platformlarında halka açık ve demokratik tartışmaların önüne geçmek istemiyoruz. Halk, siyasilerinin iyi, kötü ve çirkin dediklerini duyabilmeli ki sandıkta bilinçli seçimler yapabilsin.”

Facebook ve Instagram’da yeni politika değişikliği de duyuruldu:

donald trump

Donald Trump yasağının kaldırılması haberi, Meta’nın tüm platformlarda yeni bir politika değişikliğine gitmesiyle birlikte geldi. Meta, güncellenen protokol ile politikaları ihlal etmeyen ancak bir seçimin meşruiyetini ortadan kaldıran paylaşımlara (QAnon ve 6 Ocak paylaşımları gibi) farklı bir şekilde müdahale edecek.

Bu tür gönderilerin daha fazla kullanıcının önüne çıkmaması sağlanacak. Öte yandan gönderiler, paylaşılan kişi tarafından görülmeye devam edecek. Yani bir nevi gönderiler özelinde gizli yasaklama uygulanacak.

Donald Trump’tan açıklama da geldi:

Kendi sosyal medya uygulaması Truth Social’da açıklama paylaşan Donald Trump, şu ifadelere yer verdi:

“En sevdiğiniz Başkanı, beni, ‘deplatform’ ettiğinden beri milyarlarca dolar değer kaybeden FACEBOOK, az önce hesabımı eski durumuna getireceğini duyurdu. TRUTH SOCIAL’E BÖYLE İNANILMAZ BİR İŞ YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.”

Donald Trump neden banlanmıştı?

Donald Trump, 6 Ocak olaylarının ardından “şiddete kışkırtmak ve isyancıların eylemlerini övmek” gerekçeleriyle tüm platformlardan banlanmıştı. Meta çatısı altındaki Facebook, Instagram gibi uygulamalar, bu banı uygulayan ilk platformlar arasındaydı.

Donald Trump’ın Kendi Sosyal Medya Platformunu Bırakıp Twitter’a Dönebileceği İddia Edildi

Kaynak :
https://about.fb.com/news/2023/01/trump-facebook-instagram-account-suspension/

Başa dön tuşu