Dünyanın En Eski Webcam’i Ay Sonunda Görevini Sonlandıracak

İnternetin en eski ve hâlâ çekim yapan webcam'i FogCam, 30 Ağustos'ta, 25 yılın sonunda misyonunu sonlandıracak. San Francisco Eyalet Üniversitesi'nin zirvesinde bulunan webcam, lokal halkın 'Karl' olarak da bildiği San Francisco'nun ünlü sisini kaydediyordu. 1994 yılında Jeff Schwartz ve Dan Wong tarafından kurulan sistem, başlangıçta dakika başı olmak üzere evcil hayvanlarının fotoğraflarını çekiyordu.

Bu webcam'i kurmaktaki temel fikir, Schwartz ve Wong üniversite içerisinde dersteyken tüylü arkadaşlarına da göz kulak olmaktı. Bir yılın akabinde yerli halkın yanı sıra turistler tarafından da ilgiyle takip edilen ünlü San Francisco FogCam'i başlattılar.

Jeff Schwartz (WebDog) ve Dan Wong (Danno), Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada 25 yıldır süregelen hizmetin kapatılacağı bildirildi.

“FogCam, 25 yılın akabinde ağustos ayının sonunda sonsuza dek kapanacak. Webdog ve Danno olarak yıllar boyunca verdikleri dayanak için San Francisco Eyalet Üniversitesi'ne ve izleyicilerimize teşekkür ederiz.

İnternet 1994 yılından bu yana ziyadesiyle değişti lakin FogCam'in tarihte her vakit bir yeri olacak.”

San Francisco Chronicle ile bir röportaj gerçekleştiren Jeff Schwartz, “Bitirmenin vakti geldi diye düşündük. İşin aslıysa artık kamerayı koyacak yeterli bir müşahede noktamız ya da yerimiz yok. Üniversite bizi tolere etse de bizi sözün tam manasıyla desteklemiyor. Bu nedenle kendimize inançlı alanlar bulmak durumunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

FogCam'in eski günlerinden bahseden Schwartz, San Francisco'ya bir webcam koyma fikrinin internet ortaya çıkmadan evvel birinci canlı webcam olan Trojan Room Coffee Pot kameradan geldiğini belirtti. FogCam tıpkı vakitte webcam ile birlikte yazışmalar yapabileceğiniz birinci sitelerden biriydi. Schwartz, MTV'den Adam Curry'nin benzeri bir modeli kendi web sitesi için yapmasını istediğini de ekledi.

İnternet tarihinin en eski webcam'i FogCam, 30 Ağustos tarihinde internete veda edecek lakin webcam'in internet sitesi 'neslin devamlılığı' ismine fonksiyonel olmaya devam edecek.

Başa dön tuşu