Elon Musk, New York Times’ın Twitter Mavi Tikini Kaldırdı

Elon Musk ve The New York Times arasında yıllardır süregelen gerilim yeni bir çıktıya sahip oldu. Öyle görünüyor ki Elon Musk, sırf canı öyle istediği için The New York Times’ın mavi tik rozetini kaldırttı.

Özellikle Twitter’ı satın aldığı günden bu yana medya kuruluşlarıyla bir savaş halinde olan Elon Musk, çarpıcı bir karara daha imza attı. Devamlı it dalaşına girdiğine şahit olduğumuz The New York Times ve Elon Musk, bu kez mavi tik kavgası yaşadı.

Musk, geçtiğimiz haftalarda 1 Nisan’dan itibaren mavi tik bulunan hesaplardaki rozetin, Twitter Blue üyeliği olmadığı sürece kaldırılacağını paylaşmıştı. Bugün 3 Nisan olmasına rağmen Twitter aleminde mavi tiklerde hiçbir değişiklik olmazken, tek kurban 55 milyon takipçiye sahip The New York Times oldu.

The New York Times’ın mavi tik rozeti kaldırıldı:

the new york times

Twitter’ın şu anlık yalnızca The New York Times’ın mavi tikini kaldırmış olmasının ardında bir gerekçe bulunmuyor. Fakat aradığımız gerekçe pek de kurumsal olmayabilir. Sonuçta, Twitter artık bir tek adam şirketine dönüşmüş durumda.

Bu durumu da 2 Nisan’da Elon Musk’ın yaptığı paylaşım gayet net bir şekilde gösteriyor:

elon musk twitter

“New York Times’ın en büyük trajedisi, propagandalarının bile ilgi çekici olmaması. Ayrıca, akışları Twitter’ın ishal halinin karşılığı. Okunamıyor. Yalnızca en iyi makalelerini yayınlasalardı çok daha fazla gerçek takipçiye sahip olurlardı. Aynısı tüm yayınlar için geçerli.”

Konu hakkında Twitter veya The New York Times tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Ek bilgilendirme olarak, The New York Times dahil The Washington Post ve birçok dev yayın kuruluşu, aşağıdaki pakete abone olmayacaklarını açıkladı.

ABD’deki Şirketler Twitter Mavi Tiki İçin Aylık 1000 Dolar Ödemek Zorunda Kalacak (Zengine Yine Kıyak Geçilmiş)

Twitter, Blue aboneleri ile gerçek onaylı hesapları bir tutuyor

twitter ekran görüntüsü

Bu arada, Twitter’ın mavi tikleri kaldırmadığı gibi gerçekten onaylı hesaplarla Blue abonelerini bir tuttuğunu da belirtelim. Öyle ki, herhangi bir kullanıcının mavi tikine tıkladığınızda “Twitter Blue abonesi ya da onaylı hesap olduğu için” mavi tik verildiği ifade ediliyor. Dolayısı ile hesabın Blue abonesi bir sahtekar mı yoksa gerçekten onaylı bir hesap mı olduğunu anlayamıyorsunuz. (Ekran görüntüsündeki hesap gerçekten onaylıdır, ne sahtekarlığımızı gördünüz…)

Başa dön tuşu