Elon Musk Twitter kullanıcıları için af açıklamasında bulundu

Görünüşe göre Musk, bu tür anketlerin botlar tarafından kolayca oylanabileceği gerçeğini görmezden gelerek, Twitter’ın af sunup sunmayacağı konusunda kullanıcılara bir anket yaptı. 3,2 milyon oydan %72’den fazlası Musk’ın af teklifini onayladı.

Musk, benzer bir anketin ardından geçen hafta sonu Donald Trump’ın hesabını eski durumuna getirmişti. Trump, hesabını geri aldıktan sonra henüz bir tweet atmadı, ancak kendi uygulaması Truth Social’da gönderi paylaşmaya devam etti. Geçen haftanın sonlarında Musk, (hesabı askıya alınmadan önce Musk’ı iğneleyen) komedyen Kathy Griffin, sağcı provokatör Jordan Peterson ve muhafazakar hiciv sitesi Babylon Bee’nin hesaplarını da geri verdi.

Raporlara göre, Twitter’daki bu en son değişiklik, şirketin 50 kadar mühendisi daha haber vermeden işten çıkarmasından bir gün sonra geldi. Şirket, mühendisler haftalık çalışmalarından örnekler göndermelerinin istendiği bir kod inceleme programı başlatıldıktan hemen sonra işten çıkarıldılar.

Elon Musk Twitter kullanıcıları için af açıklamasında bulundu

The Verge’den Alex Heath’e göre düzinelerce mühendis, “kodları tatmin edici olmadığı” için Şükran Günü’nden önceki gece e-posta yoluyla kovuldu. Kovulmayan diğerleri ise performanslarıyla ilgili bir uyarı aldı. Bu uyarı e-postasında “Beklentileri karşılamamanın iş akdinizin feshedilmesiyle sonuçlanabileceğini unutmayın… Lütfen bu fırsatı güvenimizi yeniden kazanmak ve ekibe ve şirkete katkılarınızı göstermek için kullanın” yazıyordu.

İşten çıkarılan mühendislere, bir ayrılık anlaşması imzalamaları ve Twitter’a karşı herhangi bir iddiada bulunmaktan feragat etmeleri şartıyla dört haftalık kıdem tazminatı teklif edildiği bildirildi.

En son işten çıkarmalar, Musk’ın Twitter’ın “yazılım konusunda harika olan insanlara” odaklanarak işe alım yaptığını söylemesinden sadece iki gün sonra gerçekleşti. Twitter’ın çarşamba günü kovduğu mühendislerden biri de 2017’de tweet karakter sınırını ikiye katlayarak 280’e çıkarma girişimine öncülük eden Ikuhiro Ihara.

Başa dön tuşu