Twitter uygulamaya özel bir “para” kullanmaya başlayabilir

İki uygulama araştırmacısı tarafından paylaşılan ekran manzaralarına nazaran uygulama, içerik oluşturucuların platformdan para kazanmasına yardımcı olmayı amaçlayan “coin” isimli bir uygulama içi para ünitesini deniyor üzere görünüyor.

Bu özellik, son günlerde, ekseriyetle yayınlanmamış özelliklerin fotoğraflarını yayınlayan uygulama araştırmacıları Jane Manchun Wong ve Nima Owji tarafından tespit edildi. Gönderilerine nazaran jetonlar, Twitter’ın mevcut bahşiş verme özelliğinin devamı üzere görünüyor. Wong ve Owji tarafından paylaşılan bir ekran imajında “Coinler mükemmel içerikleri Tweetleyen içerik oluşturucuları desteklemenize imkan sağlar” yazıyor. Owji tarafından Aralık ayında paylaşılan bir görsel, tıpkı kısımda kullanıcıların bahşişlerini takip edebilecekleri yeni bir “Coins” sekmesini gösteriyordu.

Şimdilik, Twitter’ın madeni paralar için planlarının tam olarak ne olduğu yahut özelliğin ne vakit başlatılacağı muhakkak değil. Artık irtibat çalışanı çalıştırmayan şirket, yorum taleplerine şimdi cevap vermiş değil. Lakin ekran manzaraları, hem Wong hem de Owji’nin kenar çubuğunda fark etmesi nedeniyle Twitter’ın en azından uygulamasında madeni paraları öne çıkarmayı düşündüğünü gösteriyor.

Twitter uygulamaya özel bir “para” kullanmaya başlayabilir

Ancak madeni paralar yalnızca bahşiş vermek için olmayabilir. Çünkü Wong ayrıyeten, insanların diğerleri için uygulama içi armağanlar satın almak için jeton kullanmalarına imkan tanıyan bir “Ödüller” özelliği de tespit etti. Wong tarafından paylaşılan görsele nazaran, kullanıcılar bir jeton (“Mind Blown” olarak adlandırılır) yahut 5000 (“Altın” olarak adlandırılır) kadar ikram satın alabilecekler. Coin’lerin ne kadara mal olacağı belirli değil, fakat Twitter muhtemelen coin alımlarından elde edilen gelirden bir hisse alacak.

Şimdiye kadar, Elon Musk madeni paralara yahut ödüllere alenen yük vermiş üzere görünmüyor, lakin daha evvel içerik üreticilerinin ödüllendirilmesi için daha fazla yol aradıklarından bahsetmişti. Twitter ayrıyeten bu para ünitesinin “coins” lakabına karşın, özelliğin en azından şimdilik rastgele bir kripto para ünitesi ilişkisine sahip olmadığını belirtmekte de yarar var. Owji, “Twitter Coin hala geliştirme evresinde ve bunun kripto ile ilgili bir şey olduğuna dair hiçbir ispatımız yok” dedi. “Dolandırıcıların sizi kandırmasına müsaade vermeyin.”

Başa dön tuşu