Elon Musk Twitter’dan istediğini aldı, peki sırada ne var?

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma atılımı tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Birinci etapta hiçbir ön bilgi vermeden Twitter’ın %9,2’lik payını neredeyse 3 milyar karşılığında satın alan ünlü milyarder, daha bu haberin yankıları dinmeden bu kere da kalan payların tamamını satın alabilmek için harekete geçmişti.

Çetin geçen pazarlıklar sonucu, Twitter’ın kalan bütün paylarını 45 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşan Elon Musk, daha sonra hiç hesapta olmayan bir mevzuyu yani bot hesapları gündeme getirerek satın alım sürecini tek taraflı olarak durdurduğunu açıkladı.

Elon Musk Twitter’dan istediğini aldı, pekala sırada ne var?

Musk’a nazaran, ünlü platformdaki bot hesap sayısı Twitter’ın açıkladığından çok daha fazlaydı. Twitter idaresi ise, Elon Musk’ın bu açıklamalarının gerçek dışı olduğunu, platformda yer alan bot hesapların toplam hesaplar içerisindeki hissesinin sadece %5 civarı olduğunu sav etmişti.

İşte Twitter’dan gelen bu cevap üzerine %5’lik oranın nasıl hesaplandığının kendisine de gösterilmesini ve bu hesabı bir de kendisinin yapmak istediğini lisana getiren ünlü milyarderin bu isteğine Twitter uzun müddet sessiz kalarak bir nevi reddetmişti. Lakin Elon Musk’ın üst üste gelen tehditleri sonrası Twitter bu inadında daha fazla direnemedi ve bugün toplam 500 milyon gönderiden oluşan bir bilgi paketinin Elon Musk ile paylaşılacağını duyurdu.

Bu bilgi paketi içerdiği gönderi sayısı itibariyle gerekli araştırılmaların yapılması ve bot hesap oranının tespit edilebilmesi açısından kâfi büyüklükte. Bununla birlikte Elon Musk’da bu 500 milyon adetlik gönderinin her birinin hangi aygıttan ne vakit gönderildiğini görebilecek ve bunun üzerinden bir hesaplama yaparak bot hesap oranını tespit edebilecek. Bakalım uzun müddettir gündemi meşgul eden bu alım süreci nasıl tamamlanacak.

Başa dön tuşu