Google, Özgün Haberler İçin Algoritmasını Değiştiriyor

İnternet sitelerinin Google'ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması, sitenin daha tanınan olmasına ve dolaylı olarak da gelirinin artmasına katkı sağlıyor. İnternet sitelerinin sahipleri de Google'ın koyduğu kurallara uygun içerikler üreterek üst sıralara tırmanmak için gayretler veriyor. Bilhassa haber siteleri ortasında yaşanan bu uğraş, önemli manada tam bir strateji savaşına dönüşebiliyor. 

İnternette bir arama yapmak isteyenlerin çoğunlukla birinci tercihi olan Google, bu alanda hizmet veren internet sitelerinin kurallarını baştan yazdıracak bir güncelleme yapacağını duyurdu. Geride bıraktığımız perşembe günü yayınlanan blog yazısında Google, haberlerin özgün kaynaklarını öne çıkarak bir algoritma değişikliğinin haberini verdi.

Haberi birinci yapan site, başkalarının önüne geçecek:

Habercilik alanında faaliyet gösteren internet sitelerinin haberleri bir kaynaktan alarak kendi formatlarına nazaran yayın yapması, alıntı yapan internet sitesinin okuyucu kitlesinin daha yüksek olması sebebiyle geride kalabiliyordu. Bu noktada haberin kaynağının daha pahalı olduğunu düşünen Google, yeni değişiklikle birlikte özgün içeriklerin daha üst sıralarda gösterileceğini açıkladı.

Google, geçmişte içerikleri birinci yayınlayandan çok alıntı yapan internet sitelerini öne çıkarmasıyla birçok otorite tarafından da eleştirilmişti. Arama kısmında bir müddettir uygulanan bu değişiklik, şirketin duyurusuna nazaran bundan sonra Haberler kısmında da geçerli olacak. Böylelikle bir haberi alıntılayarak paylaşan siteler yerine haberi birinci yapan kuruluşların hakları teslim edilecek.

Hangi internet sitelerinin haberleri birinci yaparak öne çıkacağınaysa Google, okuyucuların yardımıyla karar verecek. 10.000'den fazla kişinin derecelendirmesine güvenecek olan şirket, puanlamalar sonucunda internet sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak.

Haber algoritmaları, yepyeni kaynakları öne çıkarmıyordu:

Habercilik alanında faaliyet gösteren internet sitelerinden ulusal çapta olanlar, ekseriyetle her vakit daha üst sıralarda yer alırlar. Bir olayın yaşandığı bölgede haberi hazırlayan mahallî bir kaynak, haberi ulusal kaynaktan saatler evvel paylaşmış olsa bile ulusal çaptaki siteler, bu haberi lokal kaynaktan alıntılayarak mahallî kaynağın önüne geçebiliyorlardı. Google, yeni algoritmasıyla mahallî habercilerin de hakkını teslim edecek. 

ABD'de yapılan bir değerlendirmede Apple News'in haberlerini incelemeye alan Nicholas Diakopoulos, bu platforma eklenen haberin %80'inin yalnızca 20 kaynaktan geldiğini ortaya çıkardı. Mahallî bir gazete olan The Oregonian'ın yaptığı bir haberi alıntılayarak paylaşan The Hill'in haberinin Apple News'te okuyuculara aktarıldığı örneğini veren Diakopoulos, yeni algoritmanın lokal kaynakları öne çıkaracağını belirtti.

İşin ekonomik boyutu:

Facebook, Apple ve Google'ın haber servislerinin çalışma sistemi, bu alanda monopolleşmeye dayalı bir sistemdi ve haber siteleri, lokal kaynaklardan alıntı yaparak hem abonelik hem de reklam geliri manasında mahallî kaynakların önüne geçiyorlardı. Google'ın algoritma değişikliği bu alanda da daha demokratik bir ortam hazırlamış olacak. Google'ın bu ataklarının arama sonuçlarına nasıl yansıyacağını da önümüzdeki günlerde daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu