Epey ve Akakçe Gibi Aradığınız Şeyin En Ucuzunu Bulan 4 Site

Bir alışveriş yaparken, internet üzerinden de yapsak mağazaları gezerek de yapsak birinci evre fiyat araştırmasıdır. Bir eseri alırken en ucuz nerede satıldığını araştırmak alışverişin birinci kuralıdır. Evvelden bunun için mağaza mağaza gezmek bir mecburilik olsa da artık günümüzde bu araştırmayı bizim yerimize yapan Epey ve Akakçe gibi alışveriş siteleri var.

Alışveriş sitesi dememizi yanlış anlamayın. Bu siteler işin satış ve alış kısımlarıyla ilgilenmiyorlar. Yaptıkları iş, asıl fiyat karşılaştırma tarafına yardımcı oluyor. Birtakım siteler eser karşılaştırma tarafına da el atarak alınacak eseri seçme konusunda da yardımcı olabiliyor.

En uygun alışveriş siteleri (Özet liste):

  • Cimri
  • Akakçe
  • Epey
  • Google Alışveriş

Ürün seçimi konusunda bazen en ucuz telefonları sıralayarak, bazen de son model televizyonları sıralayarak yardımcı olan bu sitelerin çalışma prensiplerini yazımızın sonunda daha detaylı anlatacağız. O yüzden dilerseniz Hayli ve Akakçe üzere sitelerin ne şekil eserlere ağırlaştığı üzere bilgileri aktaracağımız listemize başlayalım.

En yeterli alışveriş siteleri

Cimri.com

  • Avantajlı kategoriler: Kırtasiye, beyaz eşya, akıllı telefon

Cimri, 11. yılını kutlayarak bu dalda ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğunu tartışmaya kapatıyor. Lakin esaslı olmaktan daha kıymetli şeyler de var. Sitedeki eser çeşitliliği, fiyat karşılaştırması yaparken kaç farklı siteden bilgi aldığı ve arayüzünün ne kadar kullanıcı dostu olduğu üzere.

İlk olarak şunu söyleyelim, site içerisinde elektronikten tutun, sıhhat ve kozmetiğe kadar birçok kategoride eser var. Cimri ne şekil eserlere daha çok ağırlaşıyor derseniz, yanıtımız telefon, buzdolabı, klima, otomobil ve dizüstü bilgisayarın yanı sıra ayakkabı ve çanta üzere giyim odaklı eserlere de odaklandığı tarafında olacaktır.

Fiyat karşılaştırması yaparken de bir çok büyük siteden bilgi alan Cimri, bunu yaparken Amazon ve Gittigidiyor üzere esaslı sitelerin yanı sıra Lazimbana gibi daha az bilinen siteleri de kullanıyor. Son olarak, sitenin eser araması yaparken sunduğu filtreler üzere faktörler göz önünde bulundurulduğunda son derece kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu söyleyelim.

Akakçe.com

  • Avantajlı kategoriler: Ferdî bakım, süpermarket eserleri, akıllı telefon

Akakçe sistemli olarak kategori odaklı etkinlikler yaparak bunları ana sayfasında yayınlıyor. Bu sayede de eser çeşitliliği konusunda oldukça bir gelişmiş vaziyette. Olağan ana sayfada öne çıkardığı tek şey de bu etkinlikler olmuyor. Epey uzun bir ana sayfaya sahip olan Akakçe, bir kısımda da anlaşmalı olduğu marketlerin fırsat eserlerini sıralıyor.

Peki Akakçe hangi eserlerde daha tezli? Akakçe telefon, klima, buzdolabı, laptop üzere eserlerin yanı sıra çay, kedi maması ve sandalye üzere epey fazla eserde argümanını sürdüren bir site. Üstelik Bim ve A101 üzere zincir marketlerdeki fırsatları sıralayan “Akakçe Aktüel” isimli bir sayfaya da sahip.

Akakçe yorumlar konusunda da hassas davranıyor. Bilhassa akıllı telefon üzere çok ilgi gören eserlerin altında olumsuz yapılmış yorumlara rastgele bir müdahalede bulunmuyor. Bu yüzden Akakçe için irtibat manasında da kullanıcılara bir kolaylık sunuyor diyebiliriz. Bu ortada sitenin sahip olduğu arayüz her ne kadar eser yorumlarına ulaşmayı biraz zorlaştırsa da kullanış açısından büyük bir dezavantaj oluşturmuyor.

Epey.com

  • Avantajlı kategoriler: Genel manada elektronik, giysi, mesken malzemeleri

Epey, “her şeyi karşılaştır” sloganıyla birlikte bilhassa akıllı telefon seçimi konusunda yardımcı olan bir karşılaştırma seçeneğine sahip. Akıllı telefonlar üzerine hayli emek sarfeden Oldukça, Xiaomi Mi 8, Huawei P20 Lite, Samsung Galaxy A50 ya da iPhone X üzere revaçta olan telefonlar ortasında seçim yapmayı bir nebze de olsa kolaylaştırıyor.

Epey tablet, otomobil, ayakkabı ve yatak üzere eserlere de vakit zaman ana sayfasında yer vererek her türlü alışverişe yardımcı olacak fiyat karşılaştırmalarına sahip. Bu eserler bazen ana sayfada bulunan “Fırsat Ürünler” ve “Son Eklenen Ürünler” sekmelerinde de kendilerine yer buluyor.

Epey için kolay lakin kullanışlı bir arayüze sahip diyebiliriz. Ne ararsanız hepsi elinizin altında hissiyatını verme konusunda listede yer alan öteki sitelere nazaran biraz daha başarılı. Bilhassa, ana sayfasında 600 TL, 1000 TL ve 2000 TL altı en düzgün akıllı telefonlar üzere sekmelere yer vermesi bu mevzuda bir adım öne geçilmesini sağlıyor.

Google Alışveriş

  • Avantajlı kategoriler: Eşsiz olması prestijiyle, çabucak hemen her kategori

Yabancı ismiyle ‘Google Shopping’, listemizde yer alan siteler ortasında kendisine ilişkin farklı bir yere sahip olan bir Google hizmeti. Biliyorsunuz ki Google bir işe el attığı vakit farklı yorumlar getirmeyi ve geliştirmeler yapmayı seven bir şirket. Bu bahiste ise, ana odağı alışveriş olmayan bir şirket olarak güzel iş çıkardığını söyleyebileceğimiz bir Google kelam konusu.

Listede bulunan markaların yalnızca bu işi yapması için siteleri var. Bu yüzden vakit zaman Google Alışveriş bu sitelerin detayına yetişme konusunda tökezleyebiliyor. Lakin belirtmek gerek, internet üzerindeki bütün fiyatları bulma işini alışılmış ki de dünyanın en geniş kapsamlı arama motorundan daha uygun yapabilecek bir site yaratmak güç.

Google Alışveriş, Google üzerinden bir arama yapıldığı vakit kolaylıkla ulaşılabilen bir hizmet. Tek yapılması gereken üstte bulunan “Alışveriş” sekmesine tıklamak. Buraya tıkladıktan sonra aranan eserin özellikleri, fiyat karşılaştırmaları, kaç sitede satıldığı üzere bilgiler sıralanıyor. Bir de marka, fiyat ve özellik seçeneklerinden oluşan bir filtre sistemi mevcut.

Fiyat karşılaştırma siteleri nasıl çalışır?

Fiyat ve eser karşılaştırma siteleri bildiğiniz üzere epeyce geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Durum bu türlü olunca beşerde da bir merak oluşuyor. Bu eserleri bir bir giren bir grup mi var? Nasıl oluyor bu iş? Fiyat karşılaştırma siteleri “XML Eser Entegrasyon” özelliğini kullanıyor. 

Nedir bu “XML Eser Entegrasyon”? Çabucak özetleyelim, E-ticaret sitesi sahiplerinin kendi eserlerini oburlarının sitelerine ya da oburlarının eserlerini kendi sitelerine aktarmak için kullanılan bir sistem.Bu sistem, tedarikçinizin elinde bulunan yeni eser bilgilerine anlık olarak ulaşmanızı sağlar. 

Ya da tam aksisi bir senaryoda, siz tedarikçiyseniz sizden eser alan bir site de sizin eser bilgilerinize ulaşabilir. Sonrasında sizin eserinizi kendi sitesinde satmak için eseri sizden tedarik eder ve satın alan bireye gönderimini sağlar. Alışılmış ki ortada yapılan mutabakatlar sayesinde bu durumdan iki taraf da kârlı çıkar.

Alışverişte eser seçiminde yardımcı olan ve en ucuz fiyatı karşınıza getiren siteleri sıraladığımız, bunun yanında çalışma prensiplerini de anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Pekala siz bu sitelerden hangisini daha çok tercih ediyorsunuz, sizin için artıları ve eksileri neler yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu