Ankara Barosu, RTÜK Yönetmeliği İçin Danıştay’a Dava Açtı

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanarak internet üzerinden yayın yapan kanallara düzenleme getirmesini maddeleştiren RTÜK yönetmeliğine Ankara Barosu'ndan itiraz geldi. Ankara Barosu, düzenlemenin Anayasa'ya karşıt olması sebebiyle Danıştay'a dava açtı.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik isimli yönetmelik, geçtiğimiz günlerde internet gündemine oturmuş, Netflix, BluTV ve Puhutv üzere kanalların akıbeti konusunda birçok soru işareti oluşturmuştu. Ankara Barosu, bu yönetmeliğin iptali için Danıştay'a iptal müracaatında bulundu.

Ankara Barosu, yapılan yazılı açıklamada “1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin, 2/2-b ve 4/1-a unsurlarının yürütmesinin durdurulması ve iptali ile destek 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 29/A unsurunun Anayasa'ya karşıtlığı tezi ile Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay'da dava açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bireylerin tercih haklarını elinden alması ve haber alma ve verme özgürlüğüne direkt müdahale edeceği konusunda bir itirazda bulunuldu. Davanın dilekçesinde davalı yönetimin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması talep edildi.

Başa dön tuşu