İklim Uzmanları: Netflix, İklim Değişikliğini Hızlandırıyor

90’lı yıllarda posta yoluyla DVD dağıtan bir şirketten, bugün Hollywood devleriyle uzunluk ölçüşen bir dijital yayın platformuna dönüşen Netflix, bölümün nabzını tutmaya devam ediyor. Apple, Disney ve öteki pek çok şirketi peşinden sürükleyen şirket, izleme alışkanlıklarımızı radikal bir formda değiştirdi. Bir jenerasyonun televizyonla olan bağını koparan Netflix, kütüphanesindeki binlerce dizi, sinema ve belgeseli aboneleriyle buluşturuyor.

Fakat iklim uzmanları, Netflix başta olmak üzere başka görüntü odaklı yayın servislerinin sunduğu bu kolaylığın, etrafa büyük bir ziyan verdiğini söylüyor. O denli ki, yalnızca yarım saatlik bir içeriği izlemek, 1,6 kilogram karbondioksit (CO2) muadili emisyona yol açıyor. Bu kıymet, bir arabanın 6,28 kilometre yol kat ettiğinde neden olduğu emisyon oranıyla tıpkı.

Netflix ya da BluTV'de yarım saat dizi/film izlemek, 1,6 milyon CO2 Üretiyor

Kar emeli gütmeyen bir Fransız fikir kuruluşu olan The Shift Project, tüm online data akışının yüzde 60’ını oluşturan çevrimiçi görüntülerin yılda 305 milyon ton karbondioksit ürettiğini belirtiyor. Rapora nazaran, bunun üçte biri Netflix gibi streaming yayın platformlarından geliyor. İnternetteki pornografik içerikler ise yılda 82 milyon ton CO2 üretiyor.

Greenpeace'ten Gary Cook, dijital ortamdaki görüntülerin çözünürlükleri büyüdükçe, etrafa olan tesirlerinin de birebir oranda arttığını söylüyor. Akış hizmetleri için gereken gücün büyük kısmı, bilgisayarınıza yahut akıllı telefonunuza data sağlayan veri merkezi tarafından tüketiliyor. Araştırmalara nazaran, dünyadaki data merkezleri tüm karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 0,3'üne neden oluyor. Uzmanlar, bu sayının gelecek yıllarda daha da artmasından kaygı duyuyor.

Online görüntüler, 2022'ye kadar internet trafiğinin yüzde 80'ini oluşturacak

ABD merkezli ağ teknolojileri şirketi Cisco Systems, online görüntülerin 2022'ye kadar tüm internet trafiğinin yüzde 80'ini oluşturacağını kestirim ediyor. Kesimin önderi Netflix ise global çapta büyümeye devam ediyor. 2019’un üçüncü çeyreğinde 6,8 milyon abone daha kazanan şirket, 2017- 2018 ortasındaki milletlerarası gelirlerinde yüzde 53 artış olduğunu bildirmişti. Ayrıyeten Disney ve Apple da bu yıl kendi akış hizmetlerini başlatıyorlar.

Streaming yayın platformlarındaki artış, tüketicilere yeni alternatifler sunması istikametinden değerli; lakin çevresel tesirleri göz önüne alındığında bu rekabetin uzun vadede büyük bir tehlikeye yol açacağı aşikar. 

Başa dön tuşu