Facebook Amerika’yı da dolandırmış!

Instagram ve WhatsApp üzere tanınan uygulamaları bünyesinde barındıran Facebook tekrar skandallarla çalkalanıyor.

Sosyal medyanın çıkış noktalarından biri olan Facebook, son yıllarda pek çok skandala husus oldu. Hakikaten olmaya da devam ediyor. Ortaya çıkan sansasyonel söylentiler sonucu, insanların Facebook’a karşı bakış açısı da değişmiş durumda.

Günümüzde Facebook’un eskisi kadar tanınan bir kanal olmadığını söyleyebiliriz. Ancak sonuç olarak Facebook düşerken yükselen isim de tekrar tıpkı şirketin bünyesinde yer alan Instagram oldu. Yani Zuckerberg ve takımı çok büyük bir kayıp içerisinde değil.

Facebook 9 milyar dolar ödemek zorunda kalabilir

Instagram haricinde 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp’ı da bünyesinde bulunduran Facebook’un ismi bir defa daha skandala karıştı.

ABD kaynaklı haberlere nazaran, Facebook vergi kaçakçılığı ile suçlanıyor. Zuckerberg’in başında olduğu şirketin İrlanda’da IRS isminde bir oluşum kurduğu ve bu formda 9 milyar doların üzerinde vergi kaçırdığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere daha evvel farklı şirketlerin de İrlanda’da çeşitli isimlerle iştirakler kurup vergi kaçırdığı ortaya çıkmıştı. Zira İrlanda’da teknoloji şirketlerinden alınan vergiler yok denecek kadar az. Genel itibariyle büyük şirketler de vergi yükünden kaçmak için bu yola başvuruyorlar.

Önümüzdeki günlerde Facebook idaresinin bir defa daha hakim karşısına çıkacağı söyleniyor. Muhtemelen bu dava sonucunda toplumsal medya devi hatırı sayılır bir ceza ile karşı karşıya kalacaktır. Tekrar de bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu