Elon Musk Twitter’ı bitirmek üzere

Bir SEC belgesinde Musk’ın avukatları, Tesla CEO’sunun Twitter tarafından yapılan “yanlış ve aldatıcı beyanlar” nedeniyle muahedeyi feshetmek istediğini söyledi.

Twitter İdare Konseyi yaptığı açıklamada “işlemi kapatmayı planladığını” ve Musk’a karşı yasal işlem başlatacağını söyledi. İdare şurası, “Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve kurallarda süreci kapatmayı taahhüt ediyoruz ve birleşme mutabakatını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyoruz” dedi. “Delaware Mahkemesi’nde galip geleceğimizden eminiz.”

Twitter ve Musk, şirketin platformdaki botların ve düzmece hesapların sayısını nasıl tespit ettiği konusunda aylardır tartışıyorlar. SEC’e sunulan mektupta Musk’ın avukatları, Twitter’ın hem bilgi sakladığını hem de gerçek sayılar konusunda Musk’ı yanılttığını belirtiyor.

Elon Musk Twitter’ı bitirmek üzere

Twitter uzun vakittir geçersiz hesapların toplam günlük kullanıcılarının %5’inden daha azını oluşturduğunu söylüyor ve bu savları desteklemek için dahili “yangın hortumu” bilgilerinin bir kısmını da Musk’a devretmiş durumda. Lakin ek bilgiler, Twitter’ın resmi iddialarına meydan okumaya devam eden Musk’ı yatıştırmaya yetmemiş üzere görünüyor.

SEC dosyalamasında Musk’ın avukatları, “Twitter, Bay Musk’a spam ve geçersiz hesapların eksiksiz ve kapsamlı bir incelemesini yapmasını sağlayacak tam bilgi sağlamamış olsa da… görünen o ki Twitter, sayısı değerli ölçüde düşük gösteriyor”. SEC’e, “Bay Musk’ın danışmanları tarafından bugüne kadar Twitter tarafından sağlanan bilgilerin ön tahlili, Bay Musk’ın, bildirilen mDAU sayısına dahil edilen yanlış ve spam hesapların oranının %5’ten çılgınca yüksek olduğuna güçlü bir biçimde inanmasına neden oluyor.”

Bundan sonra ne olacağı muhakkak değil, lakin görünüşe nazaran Musk ve Twitter uzun bir yasal savaşa gerçek gidiyor. Haber, pazar bedelinden milyarlarca dolar kaybeden, işe alımlarının birçoklarını durduran ve bir muahedeye varırken maliyetleri düşürmek için yaklaşık 100 çalışanı işten çıkaran Twitter için bilhassa vahim. Uzun bir yasal uğraşın, Musk’a ilişkin bir şirket altında geleceklerinin ne olacağı konusunda şimdiden endişelenen Twitter çalışanları ortasındaki tasayı artırması da olası.

Başa dön tuşu