Huawei, 2020 Yılında 1,5 Milyon 5G Baz İstasyonu Üretecek

Çin hükümetiyle olan bağları münasebet gösterilerek ABD Lideri Donald Trump’ın buyruğu ile kara listeye alınan Huawei, bu durumun 5G planlarını yavaşlatmasına müsaade vermiyor. Reuters’a göre şirketin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, ağustos ve eylül aylarında yapılan testlerden sonra, ekim ayından itibaren ayda 5.000 5G baz istasyonu yapacaklarını belirtti.

Yeni jenerasyon baz istasyonlarında Amerikan menşeli kesimlerden kullanmayacak olan Çinli teknoloji devi, 2020 yılında yaklaşık 1,5 milyon istasyon üretmeyi planlıyor. Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei, kendisini çevreleyen güvenlik tasaları sebebiyle birçok Batı ülkesi tarafından mercek altına alınmış durumda.

ABD başta olmak üzere kimi ülkeler, Huawei tarafından üretilen 5G ekipmanlarının casusluk yapmak için kullanılabileceğinden kaygı duyuyor. Çinli şirketin kara listeye alınması, akıllı telefonlarının geleceğini de etkiliyor. Örneğin, Huawei’in geçtiğimiz hafta Almanya’da piyasaya sürdüğü Mate 30 ve Mate 30 Pro, Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek; lakin Google çatısı altındaki hizmetlerden yararlanamayacak. 

Bu ayın başlarında Huawei CEO’su Ren, şirketin 5G teknolojisini Batılı bir alıcıyla paylaşmaya istekli olduğunu söylemişti. Huawei, alıcı ile yapacağı mutabakat gereği mevcut 5G patentlerine, lisanslarına, kodlarına, teknik planlarına ve üretim bilgilerine tek seferlik bir fiyat karşılığında erişilmesine müsaade verecek.

Başa dön tuşu