Facebook aşırılık yanlısı hesapları kapatıyor

Sosyal ağ, ırkçı telaffuzlarda bulunan yahut etnik ve dini kümelere karşı nefret yayan hesapların kapatılması kararına ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Biz, ideolojileri fark etmeksizin şiddete ve nefrete yönelen yahut teşvik eden birey ve kuruluşları tehlike arz ettiği için her vakit yasaklamaktayız. Potansiyel ihlalcilerin değerlendirilme süreci epeyce geniştir ve bugün bu hesapları kaldırma kararımızı almamızı sağlayan şey budur.” sözlerine yer verildi.

Facebook aşırılık yanlısı hesapları kapatıyor

Facebook’un kapatma kararı aldığı hesapların ortasında komplo teorileriyle tanınan Amerikalı internet ve radyo programcısı Alex Jones, ABD’li çok sağcı Milo Yiannopoulos ve Laura Loomer ile “İslam Milleti” isimli siyahi hareketin başkanı Louis Farrakhan’a ilişkin hesapların da olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Facebook tarafından alınan bu hesapların kapatılması kararı insan hakları örgütleri ve aktivistleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Kelam konusu hesapların toplumsal medya üzerinden şiddet ve nefret yaydığını dikkati çeken insan hakları örgütleri, uzun vakittir Facebook başta olmak üzere tüm toplumsal medya platformlarına gerekli ehemmiyetleri alması davetinde bulunuyordu.

Başa dön tuşu