Facebook Beğeni Butonunu Kullanan Şirketler Veri Topluyor

Çevrimiçi perakende şirketleri, ekseriyetle eserlerini toplumsal ağlarda tanıtabilmek emeliyle web sitesi eklentileri kullanırlar. İnternet sitelerinde bu eklentilerin kullanılması, eleştirmenlere nazaran Avrupa Birliği kapalılık maddelerini ihlal edebilecek bir durum olarak nitelendiriliyor. 

Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği Adalet Divanı (ECJ), Alman çevrimiçi moda perakendecisi Fashion ID’yi, kendi sitesinde Facebook’un “Beğen” düğmesini barındırarak şahsî bilgi muhafaza kanunlarını ihlal etmekle suçladı. Avrupa Birliği bilgi kapalılığı kanunlarına nazaran, data denetleyicileri ferdî datanın neden toplanması gerektiğini ve nasıl işlendiğini belirlemek zorundadır. Öte yandan bilgi işlemcileri, datayı sırf bir denetleyici ismine işler ve bu genelde üçüncü parti bir şirkettir. 

ECJ yargıçları, Facebook’un “Beğen” tuşunun kullanılmasıyla bilgi toplanılması konusunda hem bu eklentiyi kullanan internet sitelerini hem de Facebook’u sorumlu buldu. Mahkeme, “Facebook’un ‘Beğen’ butonuna sahip bir internet sitesinin sahibi, ziyaretçilerin şahsî bilgilerinin toplanması konusunda Facebook ile ortak çalışan bir denetleyici olabilir” açıklamasını yaptı.  

Mahkeme tarafından Alman tedarikçi Fashion ID’nin sitede bulunan beğenme tuşunu kullanarak eserlerini Facebook üzerinde daha fazla göstermesi ile bir ticari avantaj sağlamış olduğu söylendi. Lakin mahkeme, bilgilerin Facebook tarafından işlenmesi ile alakalı Fashion ID’nin hiçbir yükümlülüğü olmadığını belirtti. 

Başa dön tuşu