Facebook bu hesapları kapatmaya başladı! 3000 hesap kapatıldı

Facebook, bir müddettir platformunda aşı aksisi paylaşımlarla uğraş ediyor. Platform daha evvel anti-aşı profil fotoğraflı hesaplarda fotoğrafları kaldırıyordu. Artık daha radikal adımlar atan toplumsal medya devi direkt olarak hesapları kapatmaya başladı.

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana Facebook, sıhhatle ilgili yanlış bilgiler konusunda geçmişte olduğundan çok daha sert bir duruş sergiliyor. Şirket, yanlış bilgileri paylaştığı için milyonlarca gönderiyi kaldırdı. Artık, bu kuralları tekrar tekrar ihlal ettiği için platformdan 3000 adet hesabı da tam sildi.

Facebook, 3000 hesabı kapattı

Facebook, istatistikleri, kapanacak hesapları nasıl belirlediklerini gösteren bir rapor paylaştı. Facebook’ta pandemi ve aşılar hakkında çok ölçüde yanlış bilgi verildiği göz önüne alındığında 3000 sayısı bile düşük görünebilir. Şirket ayrıyeten 20 milyondan fazla içeriğin kaldırıldığını ve pandeminin başlangıcı ortasında 190 milyondan fazla ikaz yaptığını bildirdi.

Facebook’un İçerik Siyaseti Lider Yardımcısı Monika Bickert, şirketin siyasetlerini daima olarak geliştirmek zorunda olduğunu bildirdi. Toplumsal medyanın beşerler üzerinde önemli bir tesiri olduğundan bu biçim paylaşımlar insanların kararlarına müdahele edebiliyor.

Amerika Lideri Joe Biden da dahil olmak üzere hükümet yetkilileri, Facebook’un COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgileri gidermek için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor. Facebook’un aşı aksisi tavrı ise son vakitlerde gündemden düşmüyor. Facebook ise yaptığı anketlere nazaran ABD’de aşı tereddütünün yüzde 50 azaldığını ve COVID-19 Bilgi Merkezi’nin 2 milyar bireye ulaştığını söylüyor.

Başa dön tuşu