YouTube küfürlü videolara karşı daha yumuşak olacak

Politika, bir kişinin birinci 15 saniye içinde küfür ettiği yahut baştan sona kaba sözlere “odaklandığı” görüntülerdeki reklamları sınırlıyor yahut kaldırıyor ve küfür birinci yedi saniyede gerçekleşirse yahut içeriğe hakim olursa bir klibin para kazanmasını büsbütün engelliyor.

Bu siyaset kendi başına bir sorun oluşturmasa da sorun YouTube’un siyaset kriterlerini yeni kuralın yürürlüğe girmesinden evvel yüklenen görüntülere da uygulamasından kaynaklanıyor. Kotaku’nun da açıkladığı üzere, YouTube, RTGame üzere kanallar için eski görüntüleri şeytanlaştırıyor. Üretimciler bu kararlara itiraz etmekte başarılı olamadı ve şirket, kullanıcıların bu görüntüleri düzenlemelerine müsaade vermiyor.

YouTube küfürlü görüntülere karşı daha yumuşak olacak

Konuyla ilgili bağlantı de hayli sorun oldu. YouTube çoklukla kurallarını ihlal edenlere tam olarak neyi yanlış yaptıklarını söylemez ve içerik oluşturucular, güncellenen politikayı sadece hizmet çalışmalarını engelledikten sonra öğrenir. Bu açıdan kullanıcılar tutarsızlık konusunda da birtakım telaşlara sahip. Kimi görüntüler işaretlenirken öbürleri işaretlenmiyor ve para kazanılan bir görüntü bir gün sonra bu geliri kaybedebiliyor. ProZD’nin kurallara uymak için tasarlanan politikayı eleştiren birinci görüntüsü bile iki gün sonra reklam gelirini kaybetti.

YouTube şimdilik tam olarak neyi değiştirmeyi planladığını söylemedi, bu nedenle revize edilen siyasetin etkilenenleri mutlu edip etmeyeceği şimdi belirli değil. Şimdilik, içerik oluşturucuların küfür kullanımlarını izlemekten öbür devaları olmayacak. Bu usul belirsizlikler illaki bir göçe yol açmıyor, lakin kimi görüntü yapımcılarının bir gelir kaynağı olarak YouTube’a olan bağımlılıklarını azaltmalarına yol açıyor.

Başa dön tuşu