Facebook, FBI’a tüm mesajlaşmaları servis etmekle suçlanıyor

Her ne kadar bütün büyük teknoloji markaları ferdî dataların kapalılığı mottosunu ağızlarından düşürmeseler de, aslında herkes durumun pek farkında. Muhtemelen hiç kimse nitekim şahsî datalarının hiçbir yerle paylaşılmadığını, reklam şirketlerinin bu data paketlerinden belirli ölçülerde yararlanmadığını falan düşünmüyordur. Bununla birlikte genel olarak hakim olan görüş, bu paylaşımların yalnızca bize reklam teklifleri sunacak kadar hudutlu bir kapsamda yapıldığıydı. Fakat Facebook hakkında ortaya atılan son tezler, durumun çok daha vahim olabileceğini gösteriyor.

İsmini açıklamak istemeyen lakin Adalet Bakanlığı’nda çalıştığını belirten bir Amerikalı vatandaş, Facebook ile FBI’ın sıkı sıkıya iç içe geçtiğini argüman ediyor. Yapılan açıklamalara nazaran Facebook, içerisinde özel bildirilerde olmak üzere bütün şahsî dataları FBI ile paylaşıyor. FBI ise bu ferdî bilgilerin içerisinde hükümete ya da yasal nizama karşı bir tehdit olup olmadığını inceliyor.

Facebook, FBI’a tüm mesajlaşmaları servis etmekle suçlanıyor

Özellikle son seçimde yaşanan parlamento baskını sonrasında yük kazanan bu data akışı sonucunda, FBI belirlediği şahıslar için durumu yasal yere taşıyabilmek ismine mahkemeden bilgi talebinde bulunup Facebook’tan bu dataları yasal ortamda bir sefer daha alıyor. Sonrasında ise bu şahıslara yönelik hata duyuruları yapılıyor.

Ancak iddiaların sahibi, şu ana kadar yapılan bu cürüm duyurularında mahkemelerin rastgele bir halde cürüm tespiti yapmadığı ve ilgili bildirilerin yalnızca kızgın vatandaşların sitemleri olarak değerlendirildiğini belirtti. Bununla birlikte FBI ve Facebook’un sıradan vatandaşların özel bilgilerini böylesine ifşa etmesi, ülke gündeminin bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Başa dön tuşu