Microsoft’ta Yaşanan Bir Veri İhlali, Türkiye’yi Etkliliyor

Teknoloji devi Microsoft'tan Türkiye'de bulunan internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir açıklama geldi. Şirketin, Ferdî Dataları Muhafaza Kurulu'na (KVKK) vermiş olduğu bilgilendirmede, davet takviye ünitesinde çalışan bir yöneticinin kimlik bilgilerinin ele geçirildiği, bu bilgilerin kullanılarak Türkiye'de bulunan 1820 kişinin e-posta hesaplarına yetkisiz erişim yapıldığı belirtildi. Yaşanan olayın ardından Kişisel Dataları Muhafaza Şurası, bahisle ilgili araştırma başlattığını bildirdi.

Microsoft tarafından Kişisel Dataları Müdafaa Kurulu'na verilen bilgilerde, kullanıcıların gönderdikleri maillerin başlıklarına ve maillerin gönderilmiş olduğu adreslerin görüntülenmiş olabileceği tabir edildi. Bu duruma maruz kalan kullanıcıların küçük bir kısmının ise maillerinin içeriğine de erişilmiş olabileceği belirtildi. Yaşanan bu gelişmelere nazaran mail adreslerine erişilen bu kullanıcılar, internet dolandırıcılığına karşı risk altındalar.

Olay, kimlik bilgileri çalınan yöneticiye bağlı olarak 13 farklı çalışana, kullanıcıların giriş bilgilerinin gönderilmesi üzerine ortaya çıktı. Microsoft'un güvenlik ve saklılık siyasetlerine alışılmamış olan bu durumun nasıl gerçekleştiği konusu ise şimdi bilinmiyor. Yöneticinin bir dolandırıcılık mağduru mu olduğu yoksa bilgisayar korsanlarının direkt bir akın mı düzenlediği, yapılacak olan araştırmaların sonrasında belirli olacak. 

Başa dön tuşu