Girişimciler için Hosting Seçimi Tavsiyeleri

İnternet hayatımızın bir kesimi ve artık internet olmadan iş yapmak mümkün değil. Kimilerimiz iş hayatında dolaylı olarak internet kullanırken, kimilerimiz ise işlerini direkt internet üzerinden yürütüyor. Düzgün bir internet sitesi sahibi olmak ise muvaffakiyete giden yolda kritik kıymet arz ediyor.

İyi bir internet sitesinin olmazsa olmazı ise hosting. Şayet düzgün bir hosting hizmeti ile anlaşırsanız, internet siteniz hayli süratli bir halde yüklenir ve bu da müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Ayrıyeten âlâ hosting, inançlı bir internet sitesi ve maksimum ölçeklendirme anlamına gelmektedir.

Peki yeterli bir web hosting sağlayıcı nasıl bulunur?

Eğer kurduğunuz internet sitesinin sağlıklı bir biçimde çalışmasını istiyorsanız, şu konulara dikkat ederek iyi bir hosting sağlayıcı bulabilirsiniz:

Premium Özellikler

Web sitenizin tipi, beklenen trafik, depolama ihtiyaçları ve muhtaçlık duyabileceğiniz rastgele bir özellik yahut fonksiyonellik dahil olmak üzere, web sitenizin özel gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını belirleyin ve buna nazaran bir hosting sağlayıcısı seçin.

Fiyat

Bütçenizi belirleyin ve fiyat için âlâ bir kıymet sunan bir web hosting sağlayıcısı arayın. Gereksinimlerinize ve bütçenize uygun olanı bulmak için farklı web hosting hizmetlerini araştırın ve karşılaştırın.

Müşteri Desteği

Yüksek seviyede müşteri takviyesi ve teknik yardım sağlayan bir hosting hizmeti seçin. Böylelikle muhtemel bir problemde en süratli halde tahlil bulabilirsiniz.

Çalışma Süresi

Çalışma mühleti, bir web sitesinin çevrimiçi olarak erişilebilir olduğu süreyi ifade eder. Bu yüzden çoklukla %99 yahut daha yüksek çalışma mühleti garantisi olan bir web hosting sağlayıcı seçmelisiniz. Bununla birlikte; yüksek sunucu hızı ve performansı sunan bir hosting hizmeti de değerli.

Girişimciler için en düzgün web hosting çeşidi hangisidir?

Bir teşebbüsçü için hangi web hosting çeşidinin en âlâ olduğu, işletmenin özel ihtiyaçlarına bağlıdır. Lakin göz önünde bulundurmanız gereken seçenekler şu formda:

Shared hosting (Paylaşımlı hosting)

Paylaşımlı hosting, küçük bir bütçeye ve kolay bir web sitesine sahip teşebbüsçüler için düzgün bir seçenektir. En uygun fiyatlı seçenek olan shared hosting, düşük trafiğe sahip küçük web siteleri için uygundur.

Avantajları:

 • Uygun maliyet
 • Esneklik
 • Kolay kurulum

Dezavantajları:

 • Sınırlı kaynaklar
 • Sınırlı özelleştirme
 • Daha az güvenlik

VPS hosting

VPS (Sanal Özel Sunucu), orta düzeyde trafiğe sahip web siteleri için âlâ bir seçenektir. Paylaşımlı hosting’den daha fazla kaynak ve esneklik sağlar, fakat yeniden de uygun maliyetlidir.

Avantajlar:

 • Büyüyen işletmeler için daha fazla esneklik
 • Daha geniş özellik ve fonksiyonellik yelpazesi
 • Özel bir sunucudan daha uygun fiyat

Dezavantajlar:

 • Kurulum daha fazla teknik uzmanlık gerektirir
 • Hosting alanını öbür sitelerle paylaşmak zorunda kalabilirsiniz, bu da sıralamanıza ziyan verebilir.

Dedicated hosting

Dedicated hosting en kıymetli seçenektir ve yüksek trafiğe sahip web siteleri için uygundur. Web siteniz için özel bir sunucu sağlayarak size kaynaklar ve özelleştirme seçenekleri üzerinde tam denetim sağlar.

Avantajlar:

 • Gelişmiş performans, güvenlik ve güvenilirlik
 • Sunucu üzerinde azamî denetim ve esneklik
 • Sıralamanızın başka siteler tarafından ziyan görmemesini sağlayan eşsiz bir IP adresi

Dezavantajlar:

 • En kıymetli seçenektir
 • Çok daha fazla teknik bilgi gerektirir
 • Fiziksel sunucu hala hosting sağlayıcısının mülkiyetindedir

Cloud hosting

Cloud hosting, web sitelerini barındırmak için bir sunucu ağı kullanan daha yeni bir hosting türüdür. Gerektiğinde kolaylıkla üst yahut aşağı ölçeklendirmeye müsaade verdiği için, dalgalanan trafik modellerine sahip web siteleri için yeterli bir seçenektir.

Avantajlar:

 • Fiziksel bir sunucuya kıyasla azaltılmış maliyetler sunar
 • Planınızı ölçeklendirmek daha kolaydır
 • Felaket kurtarma daha kolaydır

Dezavantajları:

 • Bulut, data ihlallerine karşı fizikî bir sunucudan daha savunmasız olabilir
 • Verilerinize erişim büsbütün internet erişimine bağlıdır

Sonuç olarak bir teşebbüs için en düzgün web hosting çeşidi, web sitesinin boyutu ve karmaşıklığının yanı sıra işletmenin bütçe ve trafik beklentilerine bağlı olacaktır.

Paylaşımlı hosting, VPS, Dedicated ve Cloud Hosting ortasındaki fark nedir?

Paylaşımlı hosting,tek bir fizikî sunucunun birden çok web sitesini barındırdığı bir çeşit web barındırma hizmetidir. Her web sitesine belli bir ölçüde depolama alanı, bant genişliği ve başka kaynaklar tahsis edilir ve bu kaynaklar, tıpkı sunucudaki öteki web siteleri ile paylaşılır. Paylaşımlı barındırma, yüksek trafik yahut kaynak ihtiyaçları olmayan küçük web siteleri yahut bloglar için âlâ bir seçenektir.

Sanal özel sunucu (VPS), her müşteri için ayrılmış ve yalıtılmış bir sunucu ortamı sağlamak üzere sanallaştırma teknolojisini kullanan bir tıp web hosting hizmetidir. Bir VPS hosting hizmeti, her biri kendi işletim sistemine ve kaynaklarına sahip bir küme sanal sunucu oluşturmak için birden çok sunucu kullanır. VPS hosting, paylaşımlı barındırmayı geride bırakan lakin özel bir sunucunun kaynaklarına muhtaçlık duymayan web siteleri yahut uygulamalar için düzgün bir seçenektir.

Dedicated hosting, tek bir sunucunun yalnızca tek bir web sitesini yahut uygulamayı barındırmak için kullanıldığı bir tıp web barındırma hizmetidir. Web sitesi yahut uygulama, CPU, bellek ve depolama dahil olmak üzere sunucunun kaynaklarına tam erişime sahiptir. Dedicated hosting, yüksek trafik yahut kaynak ihtiyacı olan web siteleri yahut uygulamalar için güzel bir seçenektir.

Cloud hosting, web siteleri ve uygulamalar için ölçeklenebilir ve muteber barındırma sağlamak üzere bulutta barındırılan bir sanal sunucu ağı kullanan bir çeşit web hosting hizmetidir. Cloud hosting, gereksinimlerinizi karşılamak için ölçeği kolay kolay büyütmenize yahut küçültmenize imkan tanıdığından, değişken yahut öngörülemeyen trafiğe sahip web siteleri yahut uygulamalar için uygun bir seçenektir.

Özetle diyebiliriz ki, paylaşımlı hosting en temel ve ekonomik hosting tipidir, dedicated hosting ise en güçlü ve değerli seçenektir. VPS ve cloud hosting, paylaşımlı hosting’den daha fazla kaynak ve esneklik sunar, fakat dedicated hosting kadar özellik sunmaz. Bir teşebbüsçü olarak sizin için yanlışsız hosting seçeneği, web sitenizin yahut uygulamanızın özel ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Güvenilir hosting hizmeti: Niobe Hosting

20 yılı aşkın müddettir domain ve hosting hizmeti sunan Niobe Hosting, yüksek performanslı web sitelerini çalıştırmak için gereken kaynakları sağlayarak muteber ve daha uygun maliyetli hizmet almanıza imkan tanıyan tanınan bir domain kayıt kuruluşu ve hosting servis sağlayıcıdır.

Niobe Hosting uygun maliyetli web hosting paketleri; sürat ve güvenlik için optimize edilmiştir, güçlü ve kanıtlanmış bir platformda sınırsız bant genişliği sunar, fiyatsız küresel CDN, fiyatsız SSL sertifikaları ve ücretsiz yedeklemeler ile birlikte gelir.

Başa dön tuşu