Facebook Gaming neden kapanıyor? İşte yanıtı

Bir uygulama içi bildirimde (sosyal medya danışmanı Matt Navarra ve başka yayınlar tarafından paylaşıldığı üzere), şirket, uygulamanın hem iOS hem de Android sürümlerinin 28 Ekim’de çalışmayı durduracağını duyurdu.

Meta ayrıyeten kullanıcılara arama bilgilerini indirme bahtı veriyor ve onlara Facebook Gaming’in büsbütün ortadan kalkmadığını hatırlatıyor. Kullanıcıların, favori içerik oluşturucularının canlı yayınlarını izlemek için ana Facebook uygulamasındaki Oyun sekmesine gitmeleri kâfi olacak.

Şirket, Twitch ve YouTube ile daha âlâ rekabet edebilmek için 2020’de özel Oyun uygulamasını yayınladı. Meta (o vakitler hala Facebook olarak biliniyordu) uygulamayı yayıncılardan gelen içeriği öne çıkarmak ve kullanıcılara küme sohbeti ve öbür topluluk özellikleri sağlamak için tasarladı.

Facebook Gaming neden kapanıyor? İşte yanıtı

Meta, bağımsız uygulamayı neden kapatmaya karar verdiğini söylemedi, lakin Mark Zuckerberg’in “yakın tarihte şirketin gördüğü en makus gerilemelerden biri” olarak isimlendirdiği şeyi atlatmasına yardımcı olmak için yapılan maliyet düşürme gayretlerinin bir kesimi olabilir.

Geçen yıl boyunca, StreamElements üzere akış aracı sağlayıcıları, bir oyun akış platformunda izlenme mühleti kelam konusu olduğunda Facebook Gaming’in Twitch’ten sırf ikinci sırada geldiğini bildirdi. Lakin, Meta’nın tahlil hizmeti olan CrowdTangle’dan gelen bilgileri inceledik ve platformun, oyun canlı yayınları üzere görünen spam ve korsan içerikle dolup taştığını gördük. O vakitler bir sözcü, Engadget’e Meta’nın “ihlal eden içeriği belirlemek için araçlarını geliştirmeye çalıştığını” ve böylelikle kullanıcıların “en uygun deneyime” sahip olabileceğini söylemişti.

Başa dön tuşu