Facebook’a ‘geçmişi sil’ özelliği geliyor

Facebook, uzun vakittir gündemde olan ve kullanıcılara datalarını denetim etme hakkı veren “Geçmişi sil” özelliğini devreye sokacak. Kullanıcılar birebir vakitte dataları baz alınarak yapılan ‘hedefli’ dışında da reklam görebilecek. 

Facebook’a ‘geçmişi sil’ özelliği geliyor

Cumhuriyet’in AP kaynaklı haberine nazaran, Facebook ekleyeceği bir kısımda kullanıcılarına, şirketin Facebook dışındaki sitelerde hangi hareketlerini izlediğini takip edebilme imkanı verecek. Kullanıcılar takip etme özelliğini devre dışı bırakarak, Facebook’un kendilerini Facebook dışında takip ederek gayeli reklam göndermesini engelleyebilecek.

Facebook’un yeni özelliği ile bireylerin Facebook’ta göreceği reklam sayısında bir azalma olmayacak. Yeni sistemde, kullanıcıların takip etme özelliğini kapatmaları halinde kendi ilgi alanlarının dışında daha fazla reklamla karşılaşabileceği kestirim ediliyor.

Bu özellik yalnızca kullanıcılara Facebook dışı etkinliklerini kendi profillerinde görmemelerini sağlayacak. Facebook yaptığı açıklamada, şirketlerin, özel olarak hangi bireylerin kendi reklamlarına girip girmediğini bilmeyeceğini yalnızca anonim bir kişinin reklama tıkladığını bilebileceklerini, böylelikle şirketlerin reklamlarının performansını ölçebileceklerini açıkladı.

“Geçmişi sil” özelliği birinci evvel Güney Kore, İrlanda ve İspanya’da kullanıma sunulacak. Yeni özelliğin ABD de dahil olmak üzere dünyanın geri kalanına ne vakit yayılacağı şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu