WhatsApp’ın gizlilik uygulaması yine gündemde! Konuşmalar izleniyor

ProPublica isimli bir araştırma firması ortaya çok tartışılacak yeni bir rapor sundu. Şirketin raporu Facebook’un zımnilik uygulamaları ve WhatsApp iletileşme platformunun şifrelenmesi konusunda kuşku uyandırdı.

Rapor, 2 milyar kullanıcıya açıkça açıklanmayan birkaç kıymetli bulgunun altını çiziyor. WhatsApp 2016‘dan beri uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olsa da, Facebook’un kullandığı bir özel yazılımla bir kullanıcıdan başkasına gönderilen bildirileri okuyabildiği ortaya çıktı. Şayet bir bildiri “terör ya da çocuk tacizi1 üzere bir hususla bildirilirse sistem direkt olarak o kişinin evvelki iletilerini da okuyor ve öbür şahıslara de incelenmesi için gönderiyor.

WhatsApp’ın kapalılık siyaseti hakkında kuşku uyandıran rapor

Mesajları incelenen kullanıcı daha sonra engellenebilir yahut izleme listesine konulabilir. Bu biçimde incelenen kullanıcılar Proaktif listesine de eklenebiliyor. “Proaktif” listesine eklenen bu kullanıcılardan gelen şifrelenmemiş bildiriler, kullanıcı kümeleri, telefon numarası, telefon kimliği, durum iletisi, pil düzeyi ve sinyal gücü üzere bilgiler öteki kullanıcı bilgileriyle birlikte izlenebiliyor.

Rapor, tüm bu uygulamaların kullanıcıların zımnilik siyasetinde ana çizgileriyle belirtildiğini lakin bunları bulmak için derinlere inmeniz gerektiğini söylüyor. İnsanların uygulamayı o kadar derinlemesine incelemediği düşünüldüğünde bu detay kullanıcıların aslında gözünden kaçıyor. Hülasa WhatsApp uçtan uca şifreleme sunması dahi aslında pek bir mana tabir etmiyor. Bildirilen konuşmalar Facebook yazılımları tarafından izlenme potansiyeli taşıyor.

Başa dön tuşu