Facebook ‘Haberler’ Servisini Resmen Başlattı

Facebook, gazeteciliği teşvik etmeye yönelik bir dizi tartışmalı teşebbüsün akabinde geçtiğimiz haftalarda duyurduğu teşebbüsü olan Haberler bölümünü en son güncelleme ile bünyesine ekledi. Daha klâsik haberlerin duyurularının yanı sıra bu sekme, kullanıcılarının okuması gerektiğini düşündüğü haberleri ön plana çıkaracak.

Şimdilik bu sekmenin kullanımı, ABD’deki küçük bir kullanıcı kümesiyle sonlu olacak ve başka bir kısım olarak çalışacak ancak vakit içerisinde haber akışının daha yaygın hâle gelmesi ve tüm dünyada kullanıma açılması bekleniyor. Mark Zuckerberg, nisan ayında projeye olan tutkusunu belirterek dev şirketin haber yayıncılarını desteklemesi gerektiğini ve bunu çok istediğini söylemişti. Haber yayıncılarının sayısı, Facebook’ta giderek artıyor çünkü Facebook kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, haberlerini Facebook Haber Akışı üzerinden almak istediğini belirtiyor.

Haberleri filtrelemek mümkün:

Facebook Haberler; test süreci boyunca New York, Los Angeles ve Boston dâhil olmak üzere ABD’nin en büyük kentlerinde faaliyet gösterecek ve mahallî yayınlardan en ilgi alımlı haberleri kullanıcılarına sunacak. Ayrıyeten, kullanıcıların görmek istemedikleri haberleri, mevzuları ve yayıncıları gizleme özelliği de bu servisin içerisinde mevcut olacak.

Facebook, “Kaliteli haber akışı maksadını tutturmak için teknolojiye güvenmeden evvel yapmamız gerekenleri yapma konusunda ilerleme gösterdik. Facebook Haberler özelliğiyle birlikte hem insanlara hem de haber yayıncılarına kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Dijital çağda ferdi, bağımsız gazetecilik de dâhil olmak üzere yeni gazetecilik çeşitlerinin gelişmesini istiyoruz. Bunun için Facebook Haberler kısmının algoritmasını daima olarak yenilemeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Facebook, en uygun haberleri insanlara ulaştıran editör grubunun büsbütün bağımsız olacağını bildirdi. Bu yeni servise katılan yayıncıların listesi şimdi doğrulanmadı ancak tanıtım videosu Time, Washington Post, Fox News, CBS News, Bloomberg ve Politico'nun Facebook Haberler sekmesinde yer alacağını gösteriyor.

Başa dön tuşu