Facebook ne yapacağını şaşırdı! Sona mı gelindi?

Novi’nin web sitesinde Meta, cüzdanın 1 Eylül 2022’de kapanacağını ve kullanıcılardan fonlarını “mümkün olan en kısa sürede” geri çekmelerini istediğini söyledi.

Kullanıcılar Eylül ayında hesaplarına erişimi kaybedecek ve 21 Temmuz’dan itibaren Novi’ye artık para ekleyemeyecekler. Birisi kalan bakiyesini çekmeyi unutursa, Meta, fonlarını hizmete eklenen banka hesabına yahut banka kartına “aktarmaya çalışacağını” söylüyor.

Facebook ne yapacağını şaşırdı! Sona mı gelindi?

Meta, Novi’nin “küçük pilot uygulamasını” geçen ekim ayında ABD ve Guatemala’daki kullanıcılara sunmuştu. Novi başlangıçta Meta dayanaklı kripto para ünitesi Diem kullanılarak süratli ve fiyatsız süreçleri desteklemek için inşa edildi, lakin düzenleyici zorluklar şirketi bunun yerine Paxos stablecoin’i (USDP) kullanmak için Coinbase ile ortak olmaya zorladı. Meta, Diem’e daha sonraki bir tarihte takviye eklemeyi planladığını açıkça belirtse de, 2021’in sonunda ve 2022’de işler (zaten olduğundan daha fazla) dağılmaya başladı.

Facebook’un ana şirketi Meta olarak bilinmeden evvel, Diem öteki bir isimle de biliniyordu: Libra. Kripto para ünitesi projesi, Facebook ile olan bağları konusunda incelemeyle karşı karşıya kaldı, o denli ki Libra’nın ardındaki bağımsız küme, kendisini toplumsal ağdan uzaklaştırmak hedefiyle projeyi Diem olarak tekrar isimlendirdi.

ABD Senatosu üyeleri, Meta’ya, Ekim 2021’deki lansmanından kısa bir müddet sonra Novi projesini kapatmaya çağırdı ve şirketin “kripto para ünitesini yönetme konusunda güvenilir olamayacağını” belirtti. Meta’nın kripto para projelerinin lideri David Marcus, bir ay sonra şirketten ayrıldı. Diem, bu yılın başında varlıklarını yaklaşık 200 milyon dolara sattı ve projeye son verdi.

Başa dön tuşu