Google, AMP’ye Yeni Bir Özellik Daha Ekliyor

Google tarafından birinci olarak 2015 yılında duyurulan AMP (Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar) projesi, taşınabilir internet sayfalarını hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir yapı. Şirketin tezine nazaran bu yapı, yüklenme müddetini bir saniyenin altına çekiyor ve yüz binlerce alan ismi tarafından milyarlarca sayfada kullanılıyor.

Google, yeni filizlenen bu ekosistem için Google Görseller’den sayfaları ziyaret edebileceğiniz yeni ve daha süratli bir yolu duyurdu: Gitmek İçin Kaydır (Swipe to Visit). Desteklenen akıllı telefonlardan yaptığınız arama sonuçlarından bir görsel seçtiğinizde, ekranın alt tarafında sitenin bir ön izlemesini göreceksiniz. Bu sayfayı üst çektiğinizde ilgili sayfa yüklenmeye başlayacak.

Gitmek İçin Kaydır, ön izlemeyi göstermek için AMP’nin “ön betimleme” özelliğini kullanıyor. Ayrıyeten AMP takviyesi olan yayıncıların da Gitmek İçin Kaydır özelliğini kullanmak için ekstradan yapması gereken bir şey bulunmuyor.

Gitmek İçin Kaydır özelliği, açık kaynaklı bir kütüphane olan AMP Stories için de bir dizi geliştirme barındırıyor. Yayıncıların kullandığı AMP Stories’e ayrıyeten Türkçe, Rusça, Japonca, İtalyanca, Arapça da dâhil olmak üzere 21 adet lisan dayanağı de eklendi.

Google, geçtiğimiz mart ayında geliştiricilerin e-posta iletilerine kataloglar, anketler, promosyon teklifleri üzere dinamik içerikleri gömmesine müsaade verdiği bir AMP araç kadrosunu da yayınlamıştı. Özelliği birinci kullananlar ise Booking.com, Oyo Rooms, Freshworks ve Pinterest olmuştu.

Başa dön tuşu