Facebook öyle bir hata yaptı ki Zuckerberg bile inanamadı

Facebook, kuşkusuz hala dünyanın en büyük toplumsal medya platformu pozisyonunda. Her ne kadar etrafımızda bu platformu kullanan şahısların günden güne azaldığını görüyor olsak da, herkes doğruyu söylemiyor olabilir. Zira bilgilere baktığımız vakit, dünya genelinde hala 2,5 milyardan fazla kişinin bu platformu faal olarak kullanmaya devam ettiği anlaşılıyor.

Öte yandan dün sabah saatlerinde yaşanan bir olaysa, daha evvel hiç rastlanılmayan cinsten bir yanılgıyı görmemizi sağladı. Dün sabah saat 10 sularında Facebook hesaplarına giren kullanıcılar, takip ettikleri ünlü isimlerin anlamsız paylaşımları yaptıklarını gördüler. Bu durumun sebebi ise, sistemden kaynaklanan bir yanılgı nedeniyle kimi kullanıcıların ünlü isimler yerine onların hesaplarından paylaşım yapabilmeleriydi.

Facebook o denli bir yanılgı yaptı ki Zuckerberg bile inanamadı

Bu durumu fark eden bir küme kullanıcı, Facebook’da yeni bir akım başlatarak ünlü kullanıcıların hesaplarından hindi sandviçi fotoğrafı paylaştı ve bu yanlıştan faydalanabilen herkesin de bu paylaşımı sürdürmesini istedi. Sahiden de Facebook bu akım yüzünden kısa bir süre içerisinde hindi sandviçi görselleriyle doldu taştı.

Facebook, kendisine yağan hata bildirimleri sayesinde bu durumun farkına vardı ve kısa müddette olaya müdahale ederek sorunu çözdü. Toplumsal medya devi tarafından yapılan açıklamada, kusurun sebebinin sistem üzerinde yapılan bir ayarlamadan kaynaklandığı ve bunun süratlice düzeltildiği belirtilirken, ünlü toplumsal medya devi yaşanan aksiliklerden ötürü kullanıcılarından özür diledi.

Başa dön tuşu